Pētījums pasaules augstākajā virsotnē - Everestā
Līdz šim gandrīz 3700 cilvēki ir sasnieguši Everesta, pasaules augstākā kalna virsotni, kas ir 8850 metri virs jūras līmeņa. Pētnieku mērķis ir noskaidrot plaušu fizioloģiju tādā augstumā, kas ir līdzīga plaušu fizioloģijai sirds mazspējas pacientiem. Katram no deviņiem alpīnistiem, kuri piedalās šajā pētījumā un kuri jau ir aklimatizējušies, tiks pievienots speciāls aprīkojums, kas iekļaus speciālu pulksteni un aproci, kas monitorēs svarīgus organismā notiekošus procesus un šos rezultātus pārraidīs uz bāzes nometni. Pulkstenis mērīs asinīs skābekļa līmeni un speciālā aproce uzskaitīt enerģijas patēriņu un nodedzinātās kalorijas. Alpīnistiem kabatā būs līdzi arī mazs aparātiņš, kas mērīs sirds un asinsvadu sistēmas aktivitāti.
Tiks izmantota arī speciāli izstrādāta video spēle, kuru izmantos, lai testētu alpīnistu kognitīvās spējas, piemēram, spēju domāt ļoti lielā augstumā, kur ir zems skābekļa līmenis.
Pētnieku komanda uzturēsies bāzes nometnē kalna pakājē. Šis pētījums ļaus iegūt zināšanas par to, kā cilvēka ķermenis darbojas ekstrēmos apstākļos un papildināt zināšanas par augstuma slimību, kas ir galvenais nāves cēlonis augstu kalnos. Kā arī šis stāvoklis būs ļoti tuvs apstākļiem reālajā dzīvē, kurā ārsti strādā ar sirds un plaušu slimību pacientiem.
Vairāk nekā 300 ārzemju alpīnistu un apmēram 400 šerpas jau šobrīd atrodas bāzes nometnē, kas atrodas 5300 metrus virs jūras līmeņa un gatavojas iekarot Everesta virsotni. Kāpšanas sezona ir tikko kā martā sākusies.