PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Perorāli lietojamas antibiotikas un nopietnu ādas blakusparādību risks

Doctus
Perorāli lietojamas antibiotikas un nopietnu ādas blakusparādību risks
Freepik.com
Nopietnas ādas blakusparādības (cADR) ir potenciāli dzīvībai bīstamas zāļu paaugstinātas jutības reakcijas, kas skar ādu un iekšējos orgānus. Ir atzīts, ka antibiotikas var būt šādu reakciju cēlonis, taču nevienā pētījumā nav salīdzināts relatīvais risks dažādās antibiotiku klasēs.

Šī pētījuma mērķis bija izpētīt nopietnu cADR risku, kas saistīts ar bieži izrakstītām perorāli lietojamām antibiotikām, un raksturot pacientu iznākumus, kuri hospitalizēti ādas blakusparādību dēļ.

Tas bija ieligzdots gadījuma kontroles pētījums, izmantojot populācijā balstītas administratīvās datu kopas, kurās iekļāva pieaugušos vecumā no 66 gadiem, kuri laikā no 2002. līdz 2022. gadam ir saņēmuši vismaz 1 perorāli lietojamo antibiotiku Ontario, Kanādā. Par gadījumiem uzskatīja tos, kuriem bija neatliekamās palīdzības nodaļas (ED) apmeklējums vai hospitalizācija nopietnu cADR dēļ 60 dienu laikā pēc antibiotiku receptes izrakstīšanas, un katram gadījuma tika piemeklēti 4 kontroles grupas dalībnieki, kuriem nebija cADR. Ekspozīja bija dažāda veida perorāli lietojamas antibiotikas.  

Pētījuma iznākums bija saistība starp dažādām perorāli lietojamām antibiotikām un nopietnām cADR, par references grupu tika izmantoti makrolīdi.

Pētījuma 20 gadu laikā tika identificēti 21 758 pieaugušie (vidējais vecums 75 gadi; 64,1 % sieviešu), kuriem pēc antibiotiku terapijas bija ED apmeklējums vai hospitalizācija nopietnu cADR dēļ, un 87 025 atbilstoši ​​​​kontroles grupas dalībnieki bez cADR. Primārajā analīzē sulfonamīdu grupas antibiotikas (pielāgota izredžu attiecība [aOR], 2,9; 95 % TI [2,7–3,1]) un cefalosporīni (aOR, 2,6; 95 % TI [2,5–2,8]) bija visspēcīgāk saistītas ar nopietnām cADR attiecībā pret makrolīdiem. Papildu saistība bija acīmredzama ar nitrofurantoīnu (aOR, 2,2; 95 % TI [2,1–2,4]), penicilīniem (aOR, 1,4; 95 % TI [1,3–1,5]) un fluorhinoloniem (aOR, 1,3; 95 % TI [1,2 - 1,4]). Kopējais ED apmeklējumu vai hospitalizācijas gadījumu skaits cADR dēļ bija visaugstākais cefalosporīniem (4,92 uz 1000 receptēm; 95 % TI [4,86–4,99]) un sulfonamīdu antibiotikām (3,22 uz 1000 receptēm; 95% TI [3,15–3,28]). No 2852 pacientiem, kuri tika hospitalizēti cADR dēļ, vidējais uzturēšanās ilgums slimnīcā bija 6 dienas (IQR, 3–13 dienas), 9,6 % bija jāpārvieto uz intensīvās terapijas nodaļu, un 5,3 % nomira slimnīcā.

Bieži izrakstītās perorāli lietojamās antibiotikas ir saistītas ar paaugstinātu nopietnu cADR risku salīdzinājumā ar makrolīdiem, sulfonamīdiem un cefalosporīniem ir vislielākais risks. Ja tas ir klīniski iespējams, ārstiem, kuri izraksta zāles, ir jāizmanto antibiotikas, kurām ir zemāks nopietnu ādas blakusparādību risks.

AVOTS: Lee EY, Gomes T, Drucker AM, et al. Oral Antibiotics and Risk of Serious Cutaneous Adverse Drug Reactions. JAMA. Published online August 8, 2024