PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pēcdzemdību depresija pēc ķeizargrieziena

Doctus
Pēcdzemdību depresija pēc ķeizargrieziena
Freepik.com
Aptuveni viena no sešām sievietēm saskaras ar pēcdzemdību depresijas (PPD) simptomiem divus mēnešus pēc ķeizargrieziena. Daži dzemdību faktori, piemēram, ārkārtas ķeizargrieziens pirms dzemdību sākuma, ķeizargrieziens pēc dzemdību inducēšanas, sociālā atbalsta trūkums operāciju zālē un spēcīgas pēcdzemdību sāpes, ietekmē šī riska iespējamību.

Pētnieki veica kohortas pētījumu, lai izpētītu PPD izplatību divus mēnešus pēc ķeizargrieziena un ar to saistītos riska faktorus. Pētījumā piedalījās 2793 sievietes (mediānais vecums - 33,5 gadi), kurām tika veikts ķeizargrieziens grūtniecības 34. nedēļā vai vēlāk. Divus mēnešus pēc dzemdībām sievietes aizpildīja Edinburgas pēcdzemdību depresijas skalu (EPDS), kas ir pašnovērtējuma anketa. Dati par ķeizargrieziena operāciju, asins zudumu pēc dzemdībām, pēcdzemdību periodu, psihiskās veselības vēsturi, dzemdību atmiņām un pēcoperācijas sāpēm tika savākti iepriekš. Medicīniskie ieraksti tika izmantoti, lai iegūtu sīkāku informāciju par pacientēm, no kurām 5,0 % bija psihiskās veselības traucējumi anamnēzē (2,4 % - depresija). Galvenais rādītājs bija pozitīvs PPD simptomu skrīnings — tas nozīmē PPD diagnozi — divus mēnešus pēc ķeizargrieziena, sasniedzot EPDS rezultātu 13 vai vairāk punktu.

Provizoriskā PPD diagnoze divus mēnešus pēc ķeizargrieziena bija 16,4 % (95 % TI 14,9 – 18,0) ar EPDS rezultātu 13 vai augstāku un 23,1 % (95% TI, 21,4-24,9%) ar robežvērtību 11 vai augstāk. Sievietēm, kurām tika veikts akūts ķeizargrieziens pirms dzemdību sākuma, bija augstāks PPD risks nekā tām, kurām tika veikts plānots ķeizargrieziens pirms dzemdību sākuma (koriģētais izredžu koeficients [OR], 1,70; 95 % TI 1,15 – 2,50). Tām, kurām dzemdības tika inducētas, bet pēc tam veica ķeizargriezienu, arī bija augstāks PPD risks salīdzinājumā ar tām, kurām ķeizargrieziens tika veikts pirms dzemdību sākuma (OR=1,36; 95 % TI 1,03 - 1,84). Smagas sāpes pēcdzemdību periodā (OR=1,73; 95 % TI 1,32 – 2,26) un negatīvas dzemdību atmiņas (OR=1,67; 95 % TI 1,14 - 2,45) bija arī PPD riska faktori. Sievietēm, kurām operāciju zālē bija sociālais atbalsts, bija par 27 % mazāks PPD risks (P = 0,02).

Pēc dzemdību pieredzes aspektiem balstīta riska grupu sieviešu identificēšana var palīdzēt savlaicīgā skrīningā un intervencēs, norāda pētījuma autori.

AVOTS: Froeliger A, Deneux-Thataux C, Loussert L, et al. Prevalence and risk factors for postpartum depression two months after cesarean delivery: a prospective multicenter study. AJOG, October 29, 2024