Ožas pārbaude senioriem var palīdzēt paredzēt veselības problēmas
Ko ir vērts ņemt vērā:
- Smaržas disfunkcija darbojas kā agrīns izziņas pasliktināšanās rādītājs, kā arī smadzeņu vājuma un neveselīgas novecošanas pazīmes.
- Pētnieki novērtēja ožas jutīgumu un ožas identifikāciju, kas attiecīgi raksturo spēju noteikt smakas un spēju noteikt un nosaukt smaržu.
- Tāpat kā ar redzi un dzirdi, oža vājinās, novecojot.
- Traucētas ožas identifikācijas un jutīguma funkcijas ir saistītas ar vājumu. Tas ir interesanti, jo parāda, ka šeit darbojas ne tikai novecojošas smadzenes, bet tas var būt arī kaut kas perifērs, piemēram, kaut kas deguna līmenī, kas spēj paredzēt tuvojošos vājumu un nāvi.
- Pētījuma dalībnieki tika pakļauti piecām smaržām, lai izmērītu identifikācijas prasmes, un sešām smaržām, lai noteiktu jutību, un pēc tam tika saskaņotas ar viņu vājuma rādītāju.
- Katram ožas identifikācijas un jutīguma rādītāju pieaugumam par vienu punktu trausluma statuss ievērojami samazinājās, kas liecina, ka spēja labi saost ir saistīta ar labāku vispārējo veselību novecojošā sabiedrībā.
- Smaržas sajūta var būt ietekmīgs biomarķieris un vājuma riska faktors.
- Smaržas testi var kļūt par neatņemamu klīniskās aprūpes sastāvdaļu gados vecākiem cilvēkiem, kuriem var būt kognitīvi traucējumi. Vienkāršu smakas testu, kas aizņem tikai minūtes, potenciāli varētu izmantot kā vērtīgu līdzekli, lai novērtētu trauslas vai neveselīgas novecošanas risku.
- Personai, kas neiztur smaržas pārbaudi, iespējams, būs jāuzlabo uzturs vai jāveic detalizētāka neiroloģiskā vai medicīniskā pārbaude.
- Smaržu testi var uzlabot klīniskos un pētnieciskos centienus, lai uzlabotu senioru aprūpi, jo īpaši gadījumos, kad Covid-19 ietekmē daudzu pacientu ožu.
AVOTS: Nagururu NV, Bernstein IA, Voegtkine K, et al. The Association of Peripheral and Central Olfaction With Frailty in Older Adults. The Journals of Gerontology on January 10, 2023.