PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Olimpiskās spēles un baskāju skriešana: ko esam iemācījušies?

Doctus
Etiopijas skrējējs Abebe Bikila, iegāja vēsturē ar to, ka 1960. gada Olimpiskajās spēlēs Romā ieguva zelta medaļu. Viņa ātrums un veiklība palīdzēja iegūt zelta medaļu, bet tas, ka viņš to izdarīja ar basām kājām, ļāva viņam kļūt par leģendu.

 

Kad viņam iedotie skriešanas apavi sāka spiest, Bikila tos novilka un skrēja basām kājām, kā bija trenējies Olimpiskajām spēlēm savā dzimtenē. Skriešana basām kājām, ļāva viņam sasniegt panākumus un iegūt zelta medaļu, vairāk nekā 50 gadus pēc šī panākuma, ir sportisti, kuri turpina skriet basām kājām. Vairāki Olimpisko spēļu skrējēji turpina Bikilas tradīciju un pēdējās desmitgades laikā šādu sportisku skaits ir pieaudzis. Ir pat nacionālas apvienības, kurās apvienojas baskāju skrējēji. Tomēr zinātnieki vēl arvien diskutē, vai šāda skriešana pasargā vai tomēr veicina traumu rašanos.

Baskāju skrējējs Baskāju skrējējs
Baskāju skrējējs

Kerija Rotsčilda (Carey Rothschild) fizikālās terapijas ārste no Floridas Centrālās universitātes ir veikusi pētījumu apskatu par to, vai baskāju skriešana ir veselīgāka par skriešanu sporta apavos un secinājusi, ka pētījumi nepierāda viena vai otra skriešanas veida pārākumu.  Bet viennozīmīgi skaidrs ir tas, ka nevajag strauji mainīt skriešanas tehniku, ja visu laiku sportists ir gatavojies un skrējis sporta apavos, nevajag pēkšņi sākt skriet basām kājām vai arī otrādāk, no baskāju skrējēja kļūt par skrējēju sporta apavos. Rotsčilda, izpētot pētījumu rezultātus, secināja, ka traumas gadās gan skrienot basām kājām, gan skrienot sporta apavos. Viņa veica aptauju, lai noskaidrotu iemeslus, kāpēc cilvēki izvēlas skriet basām kājām un atklāja, ka baskāju skrējēji šādu skriešanas veidu ir izvēlējušies, lai uzlabotu savu skriešanas ātrumu un izvairītos no traumām. Ironiski ir tas, ka tie, kuri nekad nav pamēģinājuši baskāju skriešanu, uzskata, ka tas varētu palēnināt viņu skriešanas ātrumu un veicināt traumu attīstību. Tomēr, pētījumos ir atklāts, ka skienot, jebkurā gadījumā var gūt traumu, ir apavi vai nav. Baskāju skrējējiem ir tendence likt pēdu vispirms uz pēdas vidusdaļas vai pirkstgala nevis uz papēža, kā tas ir tiem, kuri skrien sporta apavos.

Dažos pētījumos ir pierādīts, ka baskāju skrējējiem biežāk tiek konstatēti stresa lūzumi pēdas priekšējā daļā un palielināts sāpīgums kājas lielā. Bet skrējēji, kuri izmanto sporta apavus, biežāk cieš no ceļu un gūžu problēmām.

Pētniece secina, ka baskāju skriešana nav ne laba, ne slikta. Tāpat kā skrienot ar sporta apaviem, skrienot basām kājām, būtisks ir treniņš un koncentrēšanās uz to, ko dara. Ikviens vesels cilvēks var izmēģināt baskāju skriešanu, izņemot cilvēkus ar apakšējo ekstremitāšu deformāciju vai sajūtu zudumu ekstremitātēs, jo šādi cilvēki var nesajust ievainojumu. 

 

Pirmavots: Carey E. Rothschild. Primitive Running. Journal of Strength and Conditioning Research, 2012; 26 (8): 2021 

 

Foto no Fotolia