PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Noskaidrots, kāpēc sievietes un vīrieši atšķirīgi reaģē uz pretsāpju medikamentiem

Doctus
Sāpju pārvaldība sievietēm un vīriešiem atšķiras, it īpaši tas attiecas uz hroniskām sāpēm. Dažu opioīdu spēja samazināt sāpes arī ir atšķirīga sievietēm un vīriešiem. Lai gan kopš 90-to gadu vidus ir zināms, ka daži pretsāpju līdzekļi ir efektīvāki sievietēm nekā vīriešiem, tomēr līdz šim nebija zināms iemesls, kādēļ tas tā ir.   

Narkotiskie pretsāpju līdzekļi samazina sāpes, aktivizējot opioīdu receptorus, kas ir lokalizēti nervos, kuri pārraida sāpju sajūtas. Kopš ir zināms, ka trīs galveno opioīdu receptoru līmenis smadzenēs un mugurkaulā būtiski neatšķiras sievietēm un vīriešiem, vēl neskaidrāks kļuva jautājums par dažu pretsāpju līdzekļu efektivitātes atšķirībām pa dzimumiem.

Tagad jaunākā pētījuma rezultāti liecina, ka atšķiras veids kā galvenie opioīdu receptori mijiedarbojas sievietēm un vīriešiem. Eksperimentā ar laboratorijas dzīvniekiem tika atklāts, ka sieviešu muguras smadzeņu sastāvā ir gandrīz piecas reizes vairāk kappa-mī heterodimēru (mī-opioīdu un kappa opioīdu komplekss) nekā vīriešu muguras smadzenēs. Turklāt, mī-kappa heterodimēru daudzums muguras smadzenēs sievietēm bija aptuveni četras reizes augstāks, kad estrogēna un progesterona līmenis bija sasniedzis pīķi. Pēc tam pētnieki atklāja, ka gan estrogēns, gan progesterons ir kritiski svarīgi mī-kappa opioīdu receptoru heterodimēru veidošanās procesā.

Šis atklājums par mī-kappa opioīdu receptoru kompleksu, kas ir vairāk izplatīts sieviešu muguras smadzenēs nekā vīriešu, un ka tas ir saistīts ar olnīcu hormonu izdalīšanos, varētu izskaidrot to, kāpēc atsevišķi medikamenti, ko lieto sāpju mazināšanai, ir efektīvāki sievietēm nekā vīriešiem.

Kapp-mī opioīdu receptoru heterodimēri varētu funkcionēt kā molekulārais slēdzis, kas pārslēdz kappa-opioīdu receptoru un endogēno ķīmisko vielu, kas iedarbojas uz tiem, darbību, veicinot sāpju mazināšanu. Kappa-mī opioīdu receptoru heterodimēri varētu kļūt par jaunu molekulāro mērķi sāpju pārvaldīšanā sievietēm.

Pētnieki iesaka ārstiem, ņemt vērā sievietes menstruālā cikla stadiju, pirms izvēlas medikamentu sāpju mazināšanai. Ir atsevišķi medikamenti, kas ir ļoti efektīvi sāpju mazināšanā laikā, kad estrogēna un progesterona līmenis ir augts, bet šie paši medikamenti var pastiprināt sāpes, ja šie hormoni ir zemā līmenī. Šis nosacījums vēl vairāk ir jāņem vērā, nozīmējot pretsāpju medikamentus, sievietēm pēc menopauzes periodā. Ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai vēl vairāk apstiprinātu šos rezultātus.

 

Ziņas avots The Journal of Neuroscience, 17. augusts 2011, 31(33): 11836-11845