Nevakcinētām personām ļoti iespējama atkārtota inficēšanās ar SARS-CoV-2
“Atkārtota inficēšanās var notikt trīs vai mazāk mēnešu laikā," sacīja Džefrijs Taunsends, Jēlas Sabiedrības veselības skolas biostatistikas profesors un pētījuma galvenais autors. "Tāpēc tiem, kuri ir dabiski inficējušies, vajadzētu vakcinēties. Iepriekšs izslimota infekcija sniedz ļoti nelielu ilgtermiņa aizsardzību pret atkārotu inficēšanos."
Pētījums, kas publicēts žurnālā The Lancet Microbe, ir pirmais, kas nosaka atkārtotas inficēšanās iespējamību pēc dabiskas infekcijas un bez vakcinācijas.
Taunsends un viņa komanda analizēja zināmos atkārtotās inficēšanās un imunoloģiskos datus no SARS-CoV-2 tuviem vīrusu radiniekiem, kas izraisa "saaukstēšanos", kā arī imunoloģiskos datus no SARS-CoV-1 un Tuvo Austrumu elpošanas sindroma. Izmantojot evolūcijas principus, komanda laika gaitā varēja modelēt Covid-19 atkārtotas inficēšanās risku.
Atkārtotas infekcijas var notikt un varēja notikt pat neilgi pēc atveseļošanās. Un tās kļūs arvien izplatītākas, jo samazinās imunitāte un rodas jauni SARS-CoV-2 varianti.
"Ir tendence domāt, ka imunitāte ir imūna vai nav imūna. Mūsu pētījums apliecina, ka tā vietā vajadzētu vairāk koncentrēties uz atkārtotas inficēšanās risku laika gaitā," sacīja Alekss Dornburgs, Ziemeļkarolīnas Universitātes bioinformātikas un genomikas docents. "Tā kā rodas jauni vīrusa varianti, iepriekšējās imūnās atbildes kļūst mazāk efektīvas, lai cīnītos pret vīrusu. Tie, kas pandēmijas sākumā bija dabiski inficēti, arvien biežāk inficējas atkārtoti."
Pētnieku komandas datos balstītais modelis atklāj pārsteidzošas līdzības ar atkārtotas inficēšanās riskiem laika gaitā starp SARS-CoV-2 un endēmiskajiem koronavīrusiem.
"Tāpat kā saaukstēšanās, gadu no gada jūs varat atkārtoti inficēties ar to pašu vīrusu. Atšķirība ir tāda, ka šīs pandēmijas laikā Covid-19 ir izrādījies daudz nāvējošāks." sacīja Taunsends.
"Tā kā SARS-CoV-2 spēj attīstīties un personas var atkārtoti inficēties, Covid-19 visticamāk, pāries no pandēmijas uz endēmisku slimību," piebilda Dornburgs.
"Mūsdienu pasaules raksturīga iezīme būs jaunu draudu attīstība cilvēku veselībai," sacīja Taunsends. "Evolucionārā bioloģija, kas sniedza teorētisku pamatu šīm analīzēm, tradicionāli tiek uzskatīta par vēsturisku disciplīnu. Tomēr mūsu atklājumi uzsver tās svarīgo lomu informētu lēmumu pieņemšanā un sniedz izšķirošu atspēriena punktu, lai iegūtu stingras zināšanas par mūsu imunitātes perspektīvām atkārtoti inficēties ar SARS-CoV-2. "
AVOTS: Townsend JP, Hassler HB, Wang Z, et al. The durability of immunity against reinfection by SARS-CoV-2: a comparative evolutionary study. The Lancet Microbe, 2021