PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Nenovēro Covid-19 vakcīnas transmisiju mātes pienā

Doctus
Nenovēro Covid-19 vakcīnas transmisiju mātes pienā
Pixabay.com
RNS mesendžera vakcīnas pret Covid-19 netika atklātas mātes pienā, secināts nelielā pētījumā, kas veikts ASV. Sākotnējie pierādījumi liecina, ka mRNS vakcīnai nav transmisijas uz zīdaini.

Pētījumā tika analizēts septiņu sieviešu krūts piena paraugi pēc mRNS vakcīnas saņemšanas un netika atklāta vakcīnas sastāvdaļu transmisija pienā. Šie ir pirmie tiešie dati par vakcīnu drošumu zīdīšanas laikā un varētu mazināt bažas starp tiem, kuri ir atteikušies no vakcinācijas vai pārtrauca zīdīšanu, jo ir bažas, ka vakcinācija var ietekmēt mātes pienu.

Pētījumi ir pierādījuši, ka vakcīnas ar mRNS kavē vīrusa, kas izraisa Covid-19, pārnešanu. Pētījumā tika analizētas Pfizer un Moderna vakcīnas, kuras abas satur mRNS.

Pasaules Veselības organizācija iesaka vakcinēt sievietes, kuras zīda savus mazuļus, un Zīdīšanas medicīnas akadēmija ir paziņojusi, ka ir mazs risks, ka vakcīnas nanodaļiņas vai mRNS nonāk krūts audos vai tiek pārnestas uz pienu, kas teorētiski varētu ietekmēt zīdaiņu imunitāti.

Pētījuma rezultāti apstiprina pašreizējos ieteikumus, ka mRNS vakcīnas ir drošas laktācijas laikā un ka sievietēm, kuras zīda mazuļus, nav jāpārtrauc zīdīšana, lai saņemu Covid-19 vakcīnu.

Pētījumā netika atrasts ar vakcīnu saistīto mRNS nevienā no pārbaudītajiem piena paraugiem. Šis atklājums sniedz eksperimentālus pierādījumus par mRNS vakcīnu lietošanas drošumu laktācijas laikā.

Pētījums tika veikts no 2020. gada decembra līdz 2021. gada februārim. Māmiņu vidējais vecums bija 37,8 gadi, un viņu bērnu vecums bija no viena mēneša līdz trim gadiem. Piena paraugi tika savākti pirms vakcinācijas un dažādos laikos līdz 48 stundām pēc vakcinācijas.

Pētnieki atklāja, ka nevienā no paraugiem nevienā piena komponentā nebija konstatējams vakcīnas mRNS.

Autori atzīmēja, ka pētījumu ierobežoja mazais parauga skaits, un norāda, ka ir vajadzīgi papildu klīniskie dati no lielākām populācijām, lai labāk novērtētu vakcīnu ietekmi uz laktācijas rezultātiem.

AVOTS: Golan Y, Prahl M, Cassidy A, et al. Evaluation of Messenger RNA From COVID-19 BTN162b2 and mRNA-1273 Vaccines in Human Milk. JAMA Pediatrics, 2021; DOI: 10.1001/jamapediatrics.2021.1929