Neapmierinātība ar savu ķermeni var izraisīt ēšanas traucējumus jebkurā vecumā
Ēšanas traucējumi ir nopietni psihiskās veselības traucējumi, ko raksturo ēšanas uzvedības un ķermeņa tēla traucējumi, kas dzīves laikā rodas ~ 13,1 % sieviešu. Jebkādu ēšanas traucējumu sastopamība ir ~ 3,5 % sieviešu, kas vecākas par 40 gadiem, bet specifiski simptomi, piemēram, neapmierinātība ar ēšanas paradumiem, dokumentēti pat 29,3 %.
Ar ēšanas traucējumiem saistītas tādas nopietnas komplikācijas kā augsta mirstība un saslimstība. Ja šie nelabvēlīgie veselības notikumi parādās gados vecākiem cilvēkiem, tie, visticamāk, pastiprināsies. Dažos pētījumos par ēšanas traucējumiem tikuši iekļauti dalībnieki pusmūžā, pirms menopauzes, perimenopauzes un pēcmenopauzes periodā.
Daži pierādījumi apstiprina domu, ka sievietēm perimenopauzē ir vislielākais neregulāras ēšanas uzvedības risks (svara kontrolēšana, regulāri skaitot kalorijas vai lietojot diētisku pārtiku). Atklātā saistība starp ēšanas traucējumiem un perimenopauzes simptomiem (sliktu garastāvokli, depresiju, nogurumu) apstiprina, ka perimenopauze var būt īpaši riskants laiks ēšanas paradumu maiņai.
Šajā nelielajā pētījumā, kura mērķis bija izpētīt ēšanas traucējumu simptomu struktūru īpaši perimenopauzes un agrīnas pēcmenopauzes laikā, pētnieki izmantoja tīkla analīzes statistikas modeļus, lai salīdzinātu specifisku ēšanas traucējumu simptomu struktūru un nozīmi reproduktīvās stadijās. Pētnieki apstiprina, ka neapmierinātība ar ķermeņa tēlu ir galvenais ēšanas traucējumu riska faktors visā dzīves laikā, īpaši pusmūžā.
Šis pētījums rāda, ka neapmierinātība ar ķermeņa tēlu joprojām ir ēšanas traucējumu galvenais riska faktors pusmūža sievietēm. Galvenie ēšanas traucējumu simptomi perimenopauzē un agrīnā pēcmenopauzes periodā ir bailes pieņemties svarā, bailes zaudēt kontroli pār ēšanas paradumiem. Šie atklājumi palīdzēs virzīt mērķtiecīgākas ārstēšanas stratēģijas sievietēm pusmūžā.
AVOTS: Finch JE, Xu, Z, Girdler S, Baker JH. Network analysis of eating disorder symptoms in women in perimenopause and early postmenopause. Menopause, 2023