PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Migrēna menstruāciju laikā: zems estrogēna līmenis kopā ar augstāku CGRP līmeni var izraisīt migrēnas sākšanos

Doctus
Migrēna menstruāciju laikā: zems estrogēna līmenis kopā ar augstāku CGRP līmeni var izraisīt migrēnas sākšanos
Freepik.com
Tā kā estrogēna līmenis svārstās, pētījums atklāja, ka sievietēm, kurām ir migrēna, svārstās arī proteīna kalcitonīna gēnu saistītā peptīda (CGRP), kam ir galvenā loma migrēnas procesa sākšanā, līmenis.

Pētījumā piedalījās trīs sieviešu grupas ar epizodisku migrēnu. Visām bija migrēna vismaz trīs dienas mēneša laikā pirms pētījuma. Trīs grupās sievietes tika iedalītas pēc sekojošiem kritērijiem:

  • tās kurām bija regulārs menstruālais cikls;
  • tās, kuras lietoja perorālos kontracepcijas līdzekļus;
  • sievietes menopauzes vecumā.

Katra grupa tika salīdzināta ar līdzīga vecuma sieviešu grupu, kurām nebija migrēnas. Katrā grupā bija 30 cilvēki, kopā 180.

Pētnieki savāca asinis un asaru šķidrumu, lai noteiktu CGRP līmeni. Tām, kurām bija regulāri menstruālie cikli, paraugi tika ņemti menstruāciju laikā, kad estrogēna līmenis ir zems, un ap ovulācijas laiku, kad līmenis ir visaugstākais. Tām, kas lietoja perorālos kontracepcijas līdzekļus, paraugi tika ņemti hormonu brīvajā laikā un hormonu uzņemšanas laikā. Paraugi tika ņemti vienreiz no dalībniekiem pēc menopauzes periodā nejaušā laikā.

Pētījumā konstatēts, ka sievietēm ar migrēnu un regulāru menstruālo ciklu bija augstāka CGRP koncentrācija menstruāciju laikā nekā sievietēm bez migrēnas. Tām, kurām bija migrēna, CGRP līmenis asinīs bija 5,95 pikogrami uz mililitru (pg/ml), salīdzinot ar 4,61 pg/ml tām, kurām nebija migrēnas. Asaru šķidrumā sievietēm ar migrēnu CGRP līmenis bija 1,20 nanogrami uz mililitru (ng/ml), salīdzinot ar 0,4 ng/ml tām, kurām nav migrēnas.

Turpretim sievietēm, kuras lietoja perorālos kontracepcijas līdzekļus un pēc menopauzes periodā, bija līdzīgs CGRP līmenis migrēnas un nemigrēnas grupās.

Paaugstinātais CGRP līmenis pēc hormonālām svārstībām varētu palīdzēt izskaidrot, kāpēc migrēnas lēkmes ir biežākas menstruāciju laikā un kāpēc migrēnas lēkmes pakāpeniski samazinās pēc menopauzes. Pētnieki norāda, ka šie rezultāti ir jāapstiprina ar lielākiem pētījumiem, taču viņi cer, ka šis pētījums palīdzēs labāk izprast migrēnas procesu.

Pētījums liecina, ka CGRP līmeņu mērīšana ar asaru šķidrumu ir iespējama un prasa turpmāku izmeklēšanu, jo precīzu mērījumu noteikšana asinīs ir sarežģīta tā ļoti īsā pussabrukšanas perioda dēļ. Šī metode joprojām ir pētnieciska, taču tā ir neinvazīva.

AVOTS: Raffaelli B, Storch E, Overeem LH, et al. Sex Hormones and Calcitonin Gene–Related Peptide in Women With Migraine: A Cross-sectional, Matched Cohort Study. Neurology, 2023; 10.1212/WNL.0000000000207114