PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Metaboliskais sindroms saistīts ar paaugstinātu agrīnas demences risku

Doctus
Metaboliskais sindroms saistīts ar paaugstinātu agrīnas demences risku
Freepik.com
Lielāks vidukļa apkārtmērs, augsts asinsspiediens un citi riska faktori, kas veido metabolisko sindromu, ir saistīti ar paaugstinātu agrīnas demences risku (pirms 65 gadu vecuma), liecina jauns pētījums. Pētījums nepierāda, ka metaboliskais sindroms izraisa demenci, tas tikai parāda saistību.

Agrīni sākusies demence rada ievērojamu slogu sabiedrībai un veselības aprūpes sistēmai. Lai gan ir atzīts, ka metaboliskais sindroms (MetS) ir vēlīnās demences riska faktors, tā ietekme uz agrīni sākušos demenci joprojām nav skaidra. Šī pētījuma mērķis bija noteikt, vai MetS un tā atsevišķas sastāvdaļas palielina agrīnas demences risku, tostarp visu veidu demenci, Alcheimera slimību (AD) un vaskulāro demenci (VaD).
Tika veikts valsts mēroga populācijas kohortas pētījums, izmantojot Korejas Nacionālā apdrošināšanas dienesta datus. Pētījumā tika iekļauti indivīdi vecumā no 40 līdz 60 gadiem, kuri 2009. gadā bija veikuši valsts veselības pārbaudi, un viņi tika novēroti līdz 2020. gada 31. decembrim vai līdz 65 gadu vecuma sasniegšanai (atkarībā no tā, kas notika pirmais). MetS tika definēts saskaņā ar atzītām vadlīnijām, iekļaujot mērījumus par vidukļa apkārtmēru, asinsspiedienu, glikozes līmeni tukšā dūšā, triglicerīdu līmeni un augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīnu. Ņemtie kovariāti: vecums, dzimums, ienākumu līmenis, smēķēšana, alkohola lietošana un blakusslimības, piemēram, hipertensija, diabēts, dislipidēmija un depresija. Galvenais rezultāts bija jauna visu veidu demences gadījuma parādīšanās pirms 65 gadu vecuma; sekundārie rezultāti – agrīna AD un VaD attīstība. Lai novērtētu riska rādītājus (HR) ar 95 % ticamības intervāliem (TI), tika izmantoti daudzfaktoru Cox proporcionālo risku modeļi.
Pētījumā tika iekļauti 1 979 509 dalībnieki (vidējais vecums 49,0 gadi; 51,3 % vīrieši; 50,7 % ar MetS). Vidējā novērošanas laikā – 7,75 gadi – 8 921 cilvēkam (0,45 %) attīstījās agrīna demence. MetS bija saistīts ar 24 % lielāku visu veidu agrīnas demences risku (koriģētais HR 1,24; 95 % TI 1,19–1,30), 12,4 % lielāku AD risku (HR 1,12; 95 % TI 1,03–1,22) un 20,9 % lielāku VaD risku (HR 1,21; 95 % TI 1,08–1,35). Būtiskas mijiedarbības tika novērotas ar jaunāku vecumu (40–49 gadi pret 50–59), sieviešu dzimumu, alkohola lietošanu, aptaukošanos un depresiju.
Šajā plašajā Korejas kohortā MetS un tā atsevišķie komponenti būtiski korelēja ar palielinātu agrīnas demences risku. Šie rezultāti liecina, ka intervences, kas vērstas uz MetS risināšanu, varētu palīdzēt samazināt agrīnas demences risku. Tomēr, ņemot vērā pētījuma novērojošo raksturu, nav iespējams izdarīt noteiktus secinājumus par cēloņsakarībām.Nākotnes pētījumos jāizmanto garengriezuma dizains un visaptveroša datu vākšana, lai apstiprinātu un paplašinātu šīs saistības.

AVOTS: Lee J-Y, Han K, Kim J, et al. Association Between Metabolic Syndrome and Young-Onset Dementia. Neurology, 2025; 104 (10)