Mātes fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā ir saistītas ar zemāku astmas risku bērniem
Astmas primārās profilakses līdzekļi ir ierobežoti. Mātes fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā veicina augļa plaušu attīstību un jaundzimušā plaušu darbību; tādējādi tas varētu samazināt astmas risku un palīdzēt astmas profilaksē. Šī pētījuma mērķis ir noteikt, vai mātes fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā ir saistītas ar astmas attīstību bērnam.
Pētījuma populācija iekļāva 963 mātes-zīdaiņa pārus no perspektīva Kuopio Dzimšanas kohorta pētījuma. Dati par mātes fizisko aktivitāšu līmeni grūtniecības laikā, iespējamiem jaucējfaktoriem, bērna astmas statusu 5 – 7 gadu vecumā tika iegūti no Kuopio universitātes slimnīcas jaundzimušo reģistra un aptaujām.
Mātes fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā, ja tās tika praktizētas trīs vai vairāk reizes nedēļā, bija saistītas ar samazinātu astmas risku bērnam ar koriģēto izredžu attiecību 0,54 (95 % ticamības intervāls 0,33–0,89; p = 0,02). Saistība bija stabila, veicot visaptverošus pielāgojumus, tostarp grūtniecības ilgumu, dzemdību veidu un mātes veselības rādītājus (piemēram, astma, smēķēšana, ķermeņa masas indekss pirms grūtniecības un svara pieaugums grūtniecības laikā, infekcijas, medikamenti, veselīgs uzturs, stress), kā arī dažādi ģimenes vides mainīgie.
Mātes fiziskā aktivitāte grūtniecības laikā var būt saistīta ar izteiktu astmas aizsardzību bērnībā, un tā ir jāturpina pētīt kā piemērots astmas profilakses pasākums.
AVOTS: Musakka ER, Ylilauri MPT, Jalanka J, et al. Maternal exercise during pregnancy is associated with reduced risk of asthma in the child: A prospective birth cohort study. Med, 2024