PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lietojot piecus vai vairāk medikamentus katru dienu, tas var negatīvi ietekmēt vecāka gadagājuma cilvēkus ar Alcheimera slimību

Doctus
Lietojot piecus vai vairāk medikamentus katru dienu, tas var negatīvi ietekmēt vecāka gadagājuma cilvēkus ar Alcheimera slimību
Freepik.com
Polifarmācija, ko parasti definē kā piecu vai vairāk medikamentu lietošanu katru dienu, ir būtiska veselības aprūpes problēma, kas ietekmē vairāk nekā 30 % vecāka gadagājuma pieaugušo. Tā ir saistīta ar nelabvēlīgiem veselības iznākumiem, piemēram, kritieniem, medikamentu mijiedarbību, hospitalizācijām un pat nāvi.

Vecāka gadagājuma cilvēkiem ir lielāks risks piedzīvot polifarmāciju, ja viņiem ir vairākas hroniskas slimības. Vecāka gadagājuma cilvēkiem ar Alcheimera slimību un ar to saistītām demencēm ir lielāka iespējamība, lietot vairāk nekā piecus medikamentus, taču ir maz pētījumu par vairāku dienas medikamentu ietekmi uz simptomiem, veselības iznākumiem un fizisko funkciju vecāka gadagājuma cilvēkiem ar Alcheimera slimību un ar to saistītām demencēm.

Šajā pētījumā kurā tika pētīti simptomi, veselības iznākumi un fiziskā funkcija laika gaitā vecāka gadagājuma cilvēkiem ar un bez Alcheimera slimības un saistītām demencēm un polifarmāciju.

Pētnieki konstatēja, ka cilvēki, kuriem ir polifarmācija un kuriem ir Alcheimera slimība vai saistītās demences, piedzīvo vairāk simptomu, kritienus, hospitalizācijas, mirstību un zemāku fizisko funkciju, kas norāda, ka polifarmācija var negatīvi ietekmēt dzīves kvalitāti vecāka gadagājuma cilvēkiem ar Alcheimera slimību un saistītām demencēm.

Pētījumi ir atklājuši, ka piecu vai vairāk medikamentu dienā lietošana ir saistīta ar nelabvēlīgiem veselības iznākumiem, un, pieaugot medikamentu skaitam, palielinās arī nelabvēlīgu zāļu blakusparādību un kaitējuma risks.

Pētniecības komanda izmantoja publiski pieejamu datu kopu no Nacionālā veselības un novecošanās tendenču pētījuma - reprezentatīva parauga no ASV Medicare saņēmējiem no Džona Hopkinsa Universitātes. Kopš 2011. gada dati tiek vākti katru gadu, lai pētītu sociālos, fiziskos, tehnoloģiskos un funkcionālos aspektus, kas ir svarīgi novecošanas procesā.

Šajā pētījumā pētnieki izmantoja datus no 2016. līdz 2019. gadam, lai salīdzinātu izmaiņas simptomos, veselības iznākumos un fiziskajā funkcijā četrās grupās: 1) tie, kuriem ir Alcheimera slimība un saistītās demences un polifarmācija; 2) tie, kuriem ir Alcheimera slimība un saistītās demences bez polifarmācijas; 3) tie, kuriem ir tikai polifarmācija; un 4) tie, kuriem nav ne Alcheimera slimības un saistīto demenču, ne polifarmācijas.

Pētnieki konstatēja, ka vecāka gadagājuma cilvēki ar Alcheimera slimību un saistītām demencēm un polifarmāciju piedzīvoja vairāk nepatīkamu simptomu, palielinājās kritienu, hospitalizāciju un mirstības iespējamība, salīdzinot ar tiem, kuriem nebija ne Alcheimera slimības un saistīto demenču, ne polifarmācijas. Dalībnieki arī piedzīvoja lielāku funkcionālo lejupslīdi, biežāk bija nepieciešama palīdzība ikdienas aktivitātēs, piemēram, ēšanā, mazgāšanā un apģērbšanā, kā arī biežāk bija nepieciešams palīglīdzeklis, piemēram, spieķis vai staigāšanas rāmis.

Pētnieki norādīja, ka ir pieejami rīki, lai palīdzētu veselības aprūpes sniedzējiem pārskatīt un pārvaldīt medikamentu shēmas vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem ir polifarmācija un kuri, iespējams, lieto zāles, kas ir potenciāli nevajadzīgas vai vairs nesniedz ieguvumu. Tomēr šobrīd nav īpašu rīku, kas būtu paredzēti tieši vecāka gadagājuma cilvēkiem ar Alcheimera slimību un saistītām demencēm.

Šī pētījuma rezultāti izgaismo negatīvo ietekmi, ko polifarmācija var atstāt uz vecāka gadagājuma cilvēkiem ar Alcheimera slimību un saistītām demencēm. Tomēr pētnieki piebilda, ka nepieciešami turpmāki pētījumi, lai izstrādātu stratēģijas, kas samazinātu polifarmācijas izplatību cilvēkiem ar Alcheimera slimību un saistītām demencēm.

AVOTS: Coates MC, McClure LA, Vader D, et al. Impact of Polypharmacy on Symptoms and Health Outcomes in Older Adults With and Without Alzheimer’s Disease and Related Dementias. Biological Research For Nursing, 2024