Liekais svars bērniem un jauniešiem saistīts ar trombemboliskiem notikumiem pieaugušā vecumā
Apmēram viena trešdaļa trombembolisko (TE) notikumu ir saistīti ar aptaukošanos, bet nav zināms, cik lielā mērā paaugstināts ķermeņa masas indekss (ĶMI) dažādos bērnības un pubertātes periodos to veicina. Pētījuma mērķis bija novērtēt augsta ĶMI ietekmi bērnībā un pubertātes laikā uz pieaugušo venozo un arteriālo trombembolisko notikumu (attiecīgi VTE, ATE) risku vīriešiem.
Pētījumā iekļāva 37 672 vīriešus no ĶMI epidemioloģijas pētījuma (BEST) Gēteborgā ar datiem par svaru un garumu bērnībā, jauniešu vecumā un par pubertātes ĶMI izmaiņām. Informācija par rezultātiem (VTE [n = 1683], ATE [n = 144] vai jebkurš pirmais TE notikums [VTE vai ATE; n = 1780]) tika iegūta no Zviedrijas valsts reģistriem. Riska koeficienti (HR) un 95 % ticamības intervāli (CI) tika novērtēti ar Cox regresiju.
Gan ĶMI 8 gadu vecumā, gan pubertātes ĶMI izmaiņas bija saistītas ar VTE neatkarīgi viena no otras (ĶMI 8.gadu vecumā: HR=1,06; 95 % TI [1,01 – 1,11]; pubertātes ĶMI izmaiņas: HR= 1,11; 95 % TI [1,06 – 1,16]). Personām ar normālu svaru bērnībā, kam sekoja jauniešu liekais svars (HR=1,40; 95 % TI [1,15 – 1,72]), un indivīdiem ar lieko svaru gan bērnībā, gan jaunā pieaugušā vecumā (HR=1,48; 95 % TI [1,14 – 1,92]) ievērojami palielināja VTE risku pieaugušā vecumā, salīdzinot ar normāla svara kontroles grupu. Personām ar lieko svaru bērnībā un gados jaunu pieaugušo vecumā bija paaugstināts ATE un TE risks.
Jaunu pieaugušo liekais svars bija spēcīgs, neatkarīgs riska faktors, un bērnu liekais svars bija mērens riska faktors trombotisku notikumu attīstībā pieaugušiem vīriešiem.
AVOTS: Lilja L, Bygdell M, Martikainen J, et al. Overweight in childhood and young adulthood increases the risk for adult thromboembolic events. Journal of Internal Medicine, 2023