Krūts blīvuma mērījumi palīdz labāk prognozēt krūts vēža risku
Arvien lielāku interesi raisa personalizēta krūts vēža sijājošās atlases stratēģijas izveide, lai nav tā, ka sijājošās atlases vienīgais nosacījums ir sievietes vecums. Tomēr lielākā daļa līdz šim izstrādāto modeļu neiekļauj krūts blīvuma mērījumu, kurš ir svarīgs indikators krūts vēža riska novērtēšanā. Pētījuma mērķis bija izstrādāt krūts vēža riska modeli, kas iekļauj krūts blīvuma mērījumus kopā ar citiem zināmiem riska faktoriem, tādejādi uzlabojot riska prognozēšanu un sniedzot sievietei personazlizētas zināšanas par viņas individuālo risku.
Pētījumā novērtēja saistību starp riska faktoriem un krūts vēža diagnozi, izmantojot vairāk nekā 3400 sieviešu mammogrāfijas datus, iekļaujot sievietes, kurām ir diagnosticēts krūts vēzis un sievietes bez krūts vēža. Krūts blīvums katrai sievietei tika aprēķināts izmantojot automatizētu datorprogrammu; papildus informācija par riska faktoriem tika iegūt, aptaujājot sievietes ar tiešsaistes anketas palīdzību.
Šī brīža iespējas precīzi aprēķināt sievietes individuālo risku, ka attīstīsies krūts vēzis, ir ļoti ierobežotas, tas ir arī iemesls, kādēļ visām sievietēm tiek rekomendēta viena sijājošās atlases programma.
Šī pētījuma rezultāti uzrāda, ka krūts blīvuma rādītāja pievienošana riska prognozēšanas modelim statistiski ticami uzlabo krūts vēža riska modeļa precizitāti, kas ir kritiski nepieciešams, lai izveidotu individualizētas skrīninga rekomendācijas. Automatizēts krūts blīvuma mērījums izrādījās viens no pieciem labākajiem krūts vēža riska prognozētājiem pētāmajā populācijā.
Pirmavots: University of Virginia Health System. Breast density helps better predict breast cancer risk. ScienceDaily, 2014, 16 December.