PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

Doctus
Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos.

Astmas pacienti reaģē pat uz nelielu alergēnu koncentrāciju ar smagu bronhu iekaisumu. To papildina arī palielināta gļotu veidošanās, kas apgrūtina elpošanu. Galveno lomu šeit spēlē iedzimtas imūnsistēmas šūnas, kuras tika atklātas tikai pirms dažiem gadiem un kuras sauc par iedzimtām limfoīdām šūnām (ILC). Tās veic svarīgu aizsargfunkciju plaušās, atjaunojot bojātās gļotādas. Šim nolūkam no citokīnu grupas tās ražo iekaisuma kurjerus, kas stimulē gļotādas šūnu dalīšanos un veicina gļotu veidošanos.

Šis mehānisms normālos apstākļos ir ļoti noderīgs: tas ļauj organismam ātri novērst patogēnu vai kaitīgu vielu radītus bojājumus. Pēc tam gļotas izvada patogēnus no bronhiem un aizsargā elpošanas ceļus no atkārtotas inficēšanās. Tomēr astmas gadījumos iekaisuma reakcija ir daudz spēcīgāka un garāka nekā parasti, sekas ir apgrūtināta elpošana,  kas var būt bīstama dzīvībai.

ILC šī procesa laikā strauji vairojas un rada lielu daudzumu proiekaisuma citokīnu. Zinātnieki cer, ka, ja šo dalīšana varētu palēnināties, iespējams, izdotos kontrolēt pārmērīgo reakciju.

Daži metabolisma ceļi ir aktīvāki par citiem, sadalot ILC. Tie galvenokārt nodrošina, ka šūnas tiek apgādātas ar enerģiju un ar “celtniecības materiāliem”, kas ir nepieciešami reprodukcijai. Pie “celtniecības materiāliem” pieder, piemēram, taukskābes, kas vajadzīgas, lai izveidotu šūnu membrānu. Tāpēc aktivētie ILC absorbē taukskābes no apkārtējās vides un neilgu laiku tās glabā iekšpusē nelielos pilieniņos, pirms tās izmanto enerģijai vai membrānu veidošanai.

Bet kas notiek, ja šūnas ir spiestas izmantot šīs taukskābes citur? Lai atbildētu uz šo jautājumu, pētnieki pelēm ar astmu nozīmēja diētu, kurā galvenokārt bija tauki, bet gandrīz nebija ogļhidrātu vai olbaltumvielu. Ar šo diētu, ko sauc arī par ketogēnu diētu, mainās šūnu metabolisms: šūnas iegūst nepieciešamo enerģiju no tauku sadedzināšanas. Tomēr tas nozīmē, ka trūkst taukskābju, kas nepieciešamas jaunu membrānu veidošanai šūnu dalīšanās laikā.

Tā rezultātā ILC dalīšanās aktivitāte grauzējiem, kas baroti ar īpašu uzturu, dramatiski samazinājās: Parasti kontakts ar alergēniem palielina ILC skaitu bronhos četrkārtīgi, tomēr šajā  izmēģinājumā dzīvniekos tas gandrīz nemainījās. Attiecīgi samazinājās gan gļotu veidošanās, gan citi astmas simptomi.

Tas nav saistīts tikai ar pāreju uz taukiem kā alternatīvu enerģijas avotu un no tā izrietošo taukskābju trūkumu. Domājams, ka glikozes deficīts tieši veicina ILC aktivitātes samazināšanos. Astmas izplatība pēdējās desmitgadēs ir dramatiski palielinājusies. Iespējams, tas ir saistīts arī ar aizvien izplatītāku diētu ar augstu cukuru un tauku saturu, norāda pētnieki.  

Ir zināms, ka ketogēna diēta var būt efektīva terapija pie dažām slimībām. Piemēram, ar šo metodi ārstē pacientus ar noteiktām epilepsijas formām. Un tiek uzskatīts, ka izmaiņas uzturā palīdz arī pret dažiem audzējiem.

 

AVOTS:Karagiannis F, Masouleh SK, Wunderling K, et al. Lipid-Droplet Formation Drives Pathogenic Group 2 Innate Lymphoid Cells in Airway Inflammation. Immunity, 2020.