Katram piektajam ASV ārstam bijis uzmācīgs pacients
Aptauja tika veikta tiešsaistē, kopumā aptaujas anketas tika izsūtītas 2750 ārstiem un rezidentiem. Uz izsūtītajām aptaujas anketām atbildēja 21%. 60% respondentu bija vīrieši, lielākā daļa respondentu bija jaunāki par 55 gadiem un gandrīz 80% bija precējušies.
Aptaujā tika jautāts par ārstu pieredzi ar 10 uzbāzīgām pacientu uzvedībām: izspiegošana, sekošana, atrašanās tuvumā, negribēti personiski kontakti, nevēlami tālruņa zvani darbā vai mājās, nevēlama rakstveida komunikācija, aizskarošu materiālu nosūtīšana, preču vai pakalpojumu pasūtīšana vai atcelšana, baumu izplatīšana un personīgo mantu bojāšana.
No 597 respondentiem 231 (38,7%) atbildēja, ka ir saskārušies ar vismaz vienu šādu uzvedību no pacientu puses. Un no tiem, kuri bija saskārušies ar šādām problēma, puse no vienas slimnīcas un 30% no otras, apgalvoja, ka viņiim ir pieredze ar šādiem gadījumiem vismaz trīs reizes.
Pacientu visbiežāk izmantotie izsekošanas veidi bija nevēlami tālruņa zvani, vēstules, faksi, e-pasti. Gandrīz 50% ārstu, kuri bija saskārušies ar šāda veida problēmām, ziņoja, ka viņiem ir bijušas vismaz trīs šādas komunikācijas. 35% ārstu no tiem, kuri bija saskārušies ar šādiem uzmācīgiem pacientiem, apgalvoja, ka pacienti viņus ir traucējuši darbā vai mājās un 15% tuvumā ir uzturējušies šādi pacienti.
Sievietes un vīrieši vienādi bieži tika izsekoti. Tomēr lielākā daļa sieviešu ārstu apgalvoja, ka viņas izsekojot pacienti vīrieši, savukārt ārstus vīriešus vienādi bieži izsekoja gan vīrieši, gan sievietes.
Pētniekiem nav precīzi skaidra izsekotāju motivācija to darīt. Domājams, ka 30% izsekotāju ir iemīlējušies savā ārstā, 21% vēlas atriebties vai sodīt ārstu. Apmēram puse respondentu atzina, ka viņiem nav ne jausmas, kādēļ pacients viņu izseko. Tikai 40% ārstu atzina, ka viņu izsekotāji ir garīgi slimi pacienti.
Analizējot pa ārsta specialitātēm, visbiežāk pacienti izseko ģimenes ārstus, internistus, ķirurgus un psihiatrus.
Pirmavots: Dougherty K, et al. Prevalence of stalking in general medical practice. APA 2012; Abstract SCR19-2.