Kā uzlabot bērnu ar astmu aprūpi?
Jaunā pētījumā secināts, ka ir iespējams vēl vairāk uzlabot bērnu, kuri slimo ar astmu, aprūpi. Pētījuma vadošais pētnieks atzīst, ka svarīgākais bērnu ar astmu aprūpē ir piemeklēt atbilstošāko medikamentu pareizajā devā. Pētījumā pierādīja, ka astmas aprūpes kvalitāte uzlabojas, ja ārsts ir aprīkots ar lēmumu pieņemšanas rīkiem, elekroniskajām medicīnas vēsturēm un piekļuvi mobilajām lietotnēm, visi šie rīki palīdz nodrošināt personalizētu pacientu aprūpi.
Viens no svarīgiem lēmumu pieņemšanas rīkiem ir 6 astmas kontroles jautājumi, ko katram ārstam vajadzētu uzdot pacientam vai viņa vecākiem:
- Astmas simptomu skaits nedēļā?
- Pamošanās reizes naktī astmas dēļ mēneša laikā?
- Inhalatora lietošana simptomu mazināšanai nedēļas laikā?
- Cik lielā mērā astma ietekmē ikdienas aktivitātes?
- Astmas paasinājumu skaits gada laikā, kad ir bijis nepieciešams lietot kortikosteroīdus perorāli?
- Cik devas nedēļas laikā tiek izlaistas no nozīmētajiem medikamentiem?
Pētījums uzrādīja, ka šo jautājumu pajautāšana, paaugstina iespējamību pareizi izrakstīt astmas medikamentu. Jautājot šos jautājumus 80 % gadījumu izdevās izvēlēties piemērotāko terapijas veidu.
Cilvēku ar astmu pastāvīgi cieš no elpceļu iekaisuma un sašaurinājuma dažādu kairinātāju dēļ. Kairinātājus, kas ietekmē plaušas, sauc par trigeriem. Astmas trigeri ir putekļi, vīrusi, cigarešu dūmi, mājas ērcītes, piesārņojums, pelējums u.c.
Dažiem bērniem astma ir vieglā formā un tikai reizēm ir nepieciešams lietot inhalatoru, savukārt citiem bērniem astma ir smagā formā un ikdienu ir nepieciešams kontrolēt astmu ar medikamentiem, piemēram, inhalējamiem kortikosteroīdiem.
Inhalējamie kortikosteroīdi lietoti katru dienu samazina hronisku iekaisumu, kas rodas astmas rezultātā. Tādejādi šie medikamenti samazina astmas paasinājumu biežumu un smagumu.
Pētnieku ieteikumi bērniem ar pastāvīgu astmu:
- Lietot inhalatoru divas reizes dienā;
- Lai uzlabotu līdzesību, ieteikt vecākiem inhalatoru novietot blakus zobu birstei, lai bērns atcerētos to lietot katru rītu un vakaru;
- Pārzināt simptomus: elpošanas grūtības, šķaudīšanu, aizdusu un klepu;
- Izmatot mobilās lietotnes, lai piefiksētu simptomus un iespējamos trigerus;
- Ārsts jāapmeklē katrus 3 – 4 mēnešus;
- Ātrāk jāvēršas pie ārsta, ja ir aizdomas, ka astma netiek labi kontrolēta.
AVOTS: University of Connecticut. Improving pediatric asthma care is possible. ScienceDaily. ScienceDaily, 2 March 2018.