Jaunatklāts PSI darbības mehānisms var izskaidrot paaugstinātu demences risku
Pētnieki norāda, ka ir pierādījuši — PSI ietekmē neirotransmitera acetilholīna sintēzi, kas ir nozīmīgs, piemēram, Alcheimera slimības gadījumā. Tā kā efektīvas ārstēšanas Alcheimera slimības gadījumā nav, ir svarīgi izvairīties no riska faktoriem. Tāpēc autori vēlas pievērst uzmanību tam, lai zāles ilgstoši netiktu lietotas nevajadzīgi.
PSI darbojas, bloķējot sūkņus, kas skābos ūdeņraža jonus transportē no gļotādu veidojošajām šūnām. Kad sūkņi nedarbojas, mazinās skābums un rodas korozijas bojājums. Iepriekš pētījumos pierādīts augstāks demences līmenis cilvēkiem, kas lieto PSI, taču līdz šim nebija zināms cēlonības mehānisms.
Pētnieki izmantoja 3D simulācijas, lai pārbaudītu, kā seši PSI varianti, kuru pamatā ir dažādas aktīvās vielas, mijiedarbojas ar holīna acetiltransferāzi — fermentu, kura funkcija ir sintezēt neirotransmiteru acetilholīnu. Acetilholīns kā neirotransmiters nepieciešams signālu pārejai starp nervu šūnām, bet tas darbojas tikai tad, ja tiek saražots pietiekami daudz vielas. Simulācijas parādīja, ka visi pārbaudītie medikamenti spēj saistīties ar fermentu.
Pēc tam pētnieki analizēja saistīšanās efektu un atklāja, ka visi pārbaudītie medikamenti kavē fermentu, tāpēc acetilholīna ražošana samazinās. Vislabāk saistījās medikamenti, kuru pamatā ir aktīvās vielas omeprazols, esomeprazols, tenatoprazols un rabeprazols, — tie bija spēcīgākie fermenta inhibitori, bet varianti pantoprazols un lansoprazols bija vājāki.
Tagad nepieciešami pētījumi, lai pārbaudītu, vai šie laboratorijas novērojumi atspoguļo organismā notiekošo.
Īpaša uzmanība jāpievērš gados vecākiem pacientiem un tiem, kam jau diagnosticēta demence. Tas pats attiecas arī uz pacientiem ar tādām muskuļu vājuma slimībām kā ALS, jo acetilholīns ir būtisks neirotransmiters. Šādos gadījumos jālieto zāles, kurām ir visvājākā iedarbība, un tās jāizraksta mazākajā devu un uz iespējami īsu laiku.
Tomēr pētnieki uzsver, ka pareiza PSI lietošana ir droša arī gados vecākiem cilvēkiem, ja vien medikamenti tiek lietoti ierobežotu laiku un kad tas patiešām vajadzīgs, jo nervu sistēma ir diezgan elastīga, kad runa ir par īstermiņa ietekmi.
AVOTS: Kumar R, Kumar A, Nordberg A, et al. Proton pump inhibitors act with unprecedented potencies as inhibitors of the acetylcholine biosynthesizing enzyme - A plausible missing link for their association with incidence of dementia. Alzheimer's & Dementia, May 8, 2020.