Izstrādāts ģenētiskais tests antibiotiku rezistences noteikšanai
Pētnieki ir pierādījuši, ka jaunā metode ir tikpat precīza kā kultūrās balstītās metodes, bet rezultāts ir dažu minūšu laikā, nevis pēc stundām vai dienām. Ar jauno metodi pārbauda, vai persona nēsā Makrolīda effluksa gēnu A vai mef(A), kas izsauc rezistenci uz divām biežāk lietotajām antibiotikām: eritromicīnu un azitromicīnu. Tests ir spējīgs noteikt šo gēnu 10 minūšu laikā. Standarta kultūru audzēšanai ir nepieciešamas vairākas stundas un šī metode bieži netiek izmantota ikdienas praksē. Ārstam nākas izrakstīt antibiotikas balstoties pieredzē un rekomendācijās, ja izvēle nav pareiza, ārstēšana ir neveiksmīga un pacientam jāatgriežas atkārtoti. Ar šo jauno metodi process tiek atvieglots un ārsti pacienta pieņemšanas laikā var izvēlēties katram pacientam piemērotāko antibiotiku.
Lai gan labi ir zināms, ka antibiotiku rezistence ir plaši izplatīta problēma, azitromicīns un eritromicīns bieži tiek izrakstīti. Ar jauno testu ārsti ātri varēs pieņemt lēmumu par piemērotākajām antibiotikām konkrētam pacientam, izvairoties no nevajadzīgu antibiotiku lietošanas. Jau tuvākajā laikā šis tests tiks nodots ASV ārstu rīcībā, lai testētu to ārstu kabinetos un pēc iespējas ātrāk to varētu apstiprināt plašai lietošanai.
AVOTS: Nelson MM, Waldron CL, Bracht JR. Rapid molecular detection of macrolide resistance. BMC Infectious Diseases, 2019; 19 (1)