Interneta lietošana var uzlabot psihisko veselību gados vecākiem pieaugušajiem
Dati tika analizēti par vairāk nekā 87 000 pieaugušajiem, kas vecāki par 50 gadiem, no 23 valstīm un sešām novecošanas kohortām. Pētnieki pārbaudīja iespējamās saistības starp interneta lietošanu un psihiskās veselības rezultātiem, tostarp depresijas simptomiem, apmierinātību ar dzīvi un pašu ziņotu veselības stāvokli. Poliģenētiskie rādītāji tika izmantoti apakšgrupu analīzei, lai stratificētu dalībniekus no Anglijas un Amerikas Savienotajām Valstīm atbilstoši viņu ģenētiskajam riskam pret depresiju. Dalībnieki tika novēroti vidēji 6 gadus.
Interneta lietošana bija saistīta ar konsekventiem ieguvumiem visās valstīs, tostarp zemākiem depresijas simptomiem (apvienotais vidējais marginālais efekts [AME], −0,09; 95 % TI, −0,12 līdz −0,07), augstāku apmierinātību ar dzīvi (apvienotais AME, 0,07; 95 % TI, 0,05-0,10) un labāku paša ziņotu veselības stāvokli (apvienotais AME, 0,15; 95 % TI, 0,12-0,17). Bieži interneta lietotājiem bija labāki psihiskās veselības rezultāti nekā tiem, kas neizmantoja internetu, un ikdienas interneta lietotājiem bija ievērojami uzlabojumi depresijas simptomos un pašu ziņotā veselības stāvoklī Anglijā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Katrs papildu interneta lietošanas vilnis bija saistīts ar depresijas simptomu samazināšanos (apvienotais AME, −0,06; 95 % TI, −0,09 līdz −0,04) un uzlabotu apmierinātību ar dzīvi (apvienotais AME, 0,05; 95 % TI, 0,03-0,07). Ieguvumi no interneta lietošanas tika novēroti visās depresijas ģenētiskā riska kategorijās Anglijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, kas norāda uz potenciālu lietderību neatkarīgi no ģenētiskās noslieces.
Pētnieku atziņas ir svarīgas sabiedrības veselības politikas un prakses jomā, veicinot psihisko veselību vēlākos dzīves gados, izmantojot internetu, īpaši valstīs ar ierobežotu piekļuvi internetam un psihiskās veselības pakalpojumiem.
AVOTS: Luo Y, Fai Yip PS, Zhang Q. Positive association between Internet use and mental health among adults aged ≥50 years in 23 countries. Nature human behaviour. Published online 18 November 2024