Ilgtermiņa insulta risks pēc viegla insulta vai pārejošas išēmiskas lēkmes

Liels uzsvars līdz šim ir likts uz insulta novēršanu pirmajās 90 dienās pēc pārejošas išēmiskas lēkmes (TIA) vai viegla insulta, jo tieši šajā periodā cilvēkam ir visaugstākais risks piedzīvot atkārtotu insultu. “Tomēr tas, ko mēs redzam šajā pētījumā, ir tas, ka risks saglabājas un joprojām ir augsts vismaz nākamo desmit gadu laikā,” saka Dr. Faizans Hans, PhD, pēcdoktorantūras pētnieks Kaminga Medicīnas skolā (Cumming School of Medicine, CSM) un pētījuma galvenais autors. “Šo rezultātu galvenā atziņa ir tā, ka cilvēkiem jābūt modriem ilgtermiņā. Insulta riska faktoru, piemēram, paaugstināta asinsspiediena, kontrole un ārstēšana ir būtiska ne tikai pēc izrakstīšanās no slimnīcas, bet visu atlikušo dzīvi.”
Pētījums bija globāla sadarbība, kuru vadīja pētnieki no Hotčkisa Smadzeņu institūta (Hotchkiss Brain Institute) CSM ietvaros. Tika analizēti anonimizēti dati par 171 068 pacientiem, kuri piedzīvojuši vieglu insultu vai TIA. Dati tika iegūti no slimnīcu un kopienas pētījumiem, kas veikti četros kontinentos un 20 valstīs. Hans norāda, ka rezultāti ir aktuāli visiem neatkarīgi no dzīvesvietas.
Pētījuma rezultāti, kas publicēti žurnālā JAMA, liecina, ka atkārtota insulta risks ir 5,9 % pirmajā gadā (95 % TI [5,18 – 6,76]), 12,5 % piecu gadu laikā (95 % TI [11 – 14,1]) un 19,8 % desmit gadu laikā (95 % TI [16,7 – 23,1]). Insulta rādītāji augstāki tika novēroti Ziemeļamerikā (RR=1,43; 95 % TI 1,36 – 1,5]) un Āzijā (RR=1,62; 95 % TI [1,52 – 1,73]), salīdzinot ar Eiropu.
“Es zinu, ka pacientu līdzestība medicīniskiem ieteikumiem var ar laiku mazināties. Cilvēki sāk justies labāk, un, jo vairāk laika paiet kopš pirmā insulta, jo vairāk viņi sāk apšaubīt, vai zāles un dzīvesveida izmaiņas joprojām ir nepieciešamas,” saka Dr. Maikls Hils, MD, neirologs, profesors CSM un pētījuma vadošais pētnieks. “Es ceru, ka šis pētījums kalpos kā modinātājs. Ja jūs zināt, ka atkārtota insulta risks desmit gadu laikā ir viens pret pieci, un 10 % no šiem gadījumiem ir letāli, iespējams, būs lielāka motivācija turpināt lietot zāles un ievērot veselīgu dzīvesveidu.”
“Papildus informētībai pacientu vidū, šis pētījums sniedz svarīgu vēstījumu arī veselības aprūpes sniedzējiem,” piebilst Hans. “Daudzi pacienti, kuri piedzīvo vieglu insultu vai TIA, sākotnēji tiek novēroti pie neirologa slimnīcā un varbūt vēl reizi pēc dažiem mēnešiem, bet pēc tam aprūpe tiek nodota ģimenes ārstam. Mūsu atklājumiem vajadzētu mudināt veselības aprūpes speciālistus apzināties, ka augsts insulta atkārtošanās risks saglabājas arī pēc sākotnējā akūtā perioda, un apsvērt pastāvīgu novērošanu un riska mazināšanas stratēģijas ilgtermiņā.”
Pētnieki cer, ka šie atklājumi kalpos kā pamats, lai uzlabotu ilgtermiņa profilakses aprūpi un veicinātu papildu pētījumus par ilgtermiņa insulta novēršanas stratēģijām.
AVOTS: Khan F, Yogendrakumar V, Lun R, et al. Long-Term Risk of Stroke After Transient Ischemic Attack or Minor Stroke. JAMA, 2025