Identificēti riska faktori, kas saistīti ar zemu dzimšanas svaru
Kohorta pētījumā analizēja datus par 693 377 bērniem, kas dzimuši Velsā laika periodā 1998.gada 1.janvāris – 2018.gada 31.decembris. Pētnieku komanda anonimizēti savienoja rutīnas administratīvos medicīnas datus, lai dziļāk izpētītu iespējamos riska faktorus, kas var būt saistīti ar zemu dzimšanas svaru. Pētījums atklāja, ka mātes, kurām ir vislielākais risks, ka bērnam būs zems dzimšanas svars, ir:
- tās, kas gaida vairāk nekā vienu mazuli (dvīņi, trīnīši utt.);
- tās, kurām starp grūtniecībām ir mazāks par vienu gadu;
- tās, kurām ir fiziskas un/ vai psihiskas saslimšanas, tai skaitā, cukura diabēts, anēmija, depresija, smagas psihiskas slimības, trauksme un antidepresantu lietošana grūtniecības laikā.
Papildus riska faktori ir:
- smēķēšana;
- ar alkohola lietošanu saistīta hospitalizēšana;
- narkotisko vielu lietošana;
- vardarbība ģimenē
- mātes vecums virs 35 gadiem.
Šis pētījums parādīja, ka vissvarīgākie faktori, kas palīdz mazināt zema dzimšanas svara risku ir:
- pievērsiet pastiprinātu uzmanību grūtniecēm ar vairākām dzemdībām (piemēram, mākslīgās apaugļošanas praksē)
- ar priekšlaicīgām dzemdībām saistīto faktoru mazināšana (iepriekšēja priekšlaicīgu dzemdību vēsture)
- mātes veselības stāvokļa novērtēšana, ieteikumi dzīvesveida maiņai, piemēram, smēķēšanas samazināšana, ieguldījumi mātes psihiskajā veselībā, vielu lietošanas (alkohola/narkotiku) apkarošana
- pamata saslimšanu (cukura diabēts/anēmija) ārstēšana
- veicināt grūtniecības plānošanu, lai nodrošinātu atbilstošu grūtniecības intervālu un veselīgu mātes svaru.
Šis pētījums ir piemērs, kā pētnieki var izmantot regulāri savāktos datus, lai palīdzētu uzlabot gan māšu, gan mazuļu aprūpi, neradot papildu spiedienu uz vadošajiem veselības aprūpes speciālistiem. Rezultāti piedāvā reālus ieteikumus par to, kur koncentrēt centienus, lai mazinātu zema dzimšanas svara sastopamību jaundzimušajiem.
AVOTS: Bandyopadhyay A, Jones H, Parker M, et al. Weighting of risk factors for low birth weight: a linked routine data cohort study in Wales, UK. BMJ Open, 2023; 13 (2): e063836