Herpes vīrusinfekcija var palielināt risku cukura diabēta attīstībai
2. tipa cukura diabēta izplatība pasaulē pieaug, un iepriekš veikti pētījumi liecina, ka lielāks sastopamības biežums ir cilvēkiem, kuri ir seropozitīvi pret herpesvīrusiem. Šajā pētījumā tika pētīta iespējamā herpesvīrusu saistība ar prediabētu, lai novērtētu to iespējamo lomu cukura diabēta etioloģijā.
Divās novērošanas vizītēs tika identificēti pētījuma dalībnieki ar normālu glikozes toleranci pētījuma sākumā (n=1257). Visiem dalībniekiem tika veikti atkārtoti OGTT un antivielu mērījumi herpes simplex vīrusa (HSV) 1 un 2, varicella–zoster vīrusa, Epšteina—Barras vīrusa, citomegalovīrusa (CMV) un cilvēka herpesvīrusa 6 un 7 noteikšanai. Lai novērtētu saistību starp seroloģisko statusu, tika izmantoti regresijas modeļi ar prediabēta sastopamību pēc septiņus gadus ilgas novērošanas un HbA1c.
Pēc samērošanas pēc dzimuma, vecuma, ĶMI, izglītības, smēķēšanas statusa, fiziskajām aktivitātēm, cukura diabēta ģimenes anamnēzē, hipertensijas, lipīdu līmeņa, insulīnrezistences un glikozes līmeņa tukšā dūšā, ar prediabēta sastopamību bija saistīti HSV2 (OR=1,59; 95 % TI [1,01—2,48]) un CMV (OR=1,33; 95 % TI [1,002—1,78]). Abu vīrusu seropozitivitāte arī šķērsgriezumā bija saistīta ar augstāku HbA1c sākotnēji, bet HSV2 saistība nebija atkarīga no jaucējfaktoriem. Lai gan seropozitivitāte pret vairākiem herpesvīrusiem bija saistīta ar lielāku prediabēta izplatību, šī saistība nebija neatkarīga no jaucējfaktoriem.
HSV2 un CMV seroloģiskā statusa saistība ar prediabēta sastopamību liecina, ka šie herpesvīrusi var veicināt glikozes metabolisma traucējumus. Pētījuma rezultāti izceļ saistību starp vīrusinfekciju un prediabētu, kā arī nepieciešamību veikt vairāk pētījumu, lai novērtētu vīrusu profilakses stratēģijas un to ietekmi uz prediabēta attīstību.
AVOTS: Woelfle T, Linkohr B, Waterboer T, et al. Health impact of seven herpesviruses on (pre)diabetes incidence and HbA1c: results from the KORA cohort. Diabetologia, 2022.