Glikozes līmenis, cukura diabēts un Covid-19 iznākums
Lai gan tiek ziņots, ka paaugstināts glikozes līmenis ir saistīts ar Covid-19 nelabvēlīgiem rezultātiem, optimālais glikozes diapazons pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu joprojām nav zināms. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt glikēmijas slieksni un tā saistību ar Covid-19 rezultātiem.
Glikozes līmeni novērtēja, nepārtraukti monitorējot glikozes līmeni 35 pacientiem vidēji 10,2 dienas. Tika aprēķināts laika periods virs noteiktās glikozes normas (TAR), laiks periods, kurā glikozes līmenis bija zem normas (TBR), laiks diapazons (TIR) un variācijas koeficients (CV). Saliktie nelabvēlīgie rezultāti tika definēti kā nepieciešamība pēc uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā, nepieciešamība pēc mehāniskās plaušu ventilācijas vai dzīvību apdraudošas blakus saslimšanas.
Glikozes līmenis virs pieļaujamās normas (160 – 200mg/dL) bija nozīmīgi saistīts ar sliktākiem Covid-19 iznākumiem arī pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem. Gan pazemināts, gan paaugstināts glikozes līmenis bija saistīts ar sliktākiem Covid-19 iznākumiem: nopietnāk komplikācijām un garāku hospitalizācijas laiku.
Pētnieki secināja, ka pacientiem ar cukura diabētu un Covid-19 ir paaugstināts komplikāciju risks, ja glikozes līmenis ir zem 70 mg/dL vai virs 160 mg/dL, kā arī, ja ir augsta glikozes līmeņa mainība. Terapijas, kas uzlabo glikozes līmeņa kontroli, var uzlabot pacienta kopējo stāvokli un novērst smagu slimības gaitu.
AVOTS: Shen Y, Fan X, Zhang L, et al. Thresholds of Glycemia and the Outcomes of COVID-19 Complicated With Diabetes: A Retrospective Exploratory Study Using Continuous Glucose Monitoring. Diabetes Care 2021 Feb; dc201448.