PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskās aktivitātes var palīdzēt ārstēt “garā Covid” izraisītu diabētu un depresiju

Doctus
Fiziskās aktivitātes var palīdzēt ārstēt “garā Covid” izraisītu diabētu un depresiju
Freepik.com
Lai gan nav medicīniski atzītas “garā Covid” ārstēšanas metodes, fiziskās aktivitātes var pārtraukt iekaisuma apburto loku, kas var izraisīt diabētu un depresiju vairākus mēnešus pēc tam, kad cilvēks ir atveseļojies no vīrusa.

Ir zinām, ka “garais Covid” izraisa depresiju, un ir zināms, ka tas var paaugstināt glikozes līmeni asinīs līdz tādam līmenim, ka cilvēkiem attīstās diabētiskā ketoacidoze, kas ir potenciāli dzīvībai bīstams stāvoklis, kas bieži sastopams cilvēkiem ar 1. tipa cukura diabētu. Fiziskās aktivitātes var palīdzēt. Vingrošana novērš iekaisumu, kas izraisa paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, kā arī diabēta un klīniskas depresijas attīstību un progresēšanu.

Nav skaidrs, cik cilvēku cieš no “garā Covid”. Bet aplēses svārstās no 15 procentiem līdz 80 procentiem no visiem inficētajiem cilvēkiem. “Garais Covid” izraisa citu novājinošu simptomu kopumu, tostarp smadzeņu miglu, muskuļu sāpes un nogurumu, kas var ilgt vairākus mēnešus pēc tam, kad cilvēks atveseļojas no sākotnējās infekcijas.

Piemēram, cilvēkam var nebūt smaga Covid-19 gaita, bet sešus mēnešus vēlāk, ilgu laiku pēc klepus vai drudža izzušanas, viņam attīstās cukura diabēts. Viens no risinājumiem ir fiziskās aktivitātes.

Fiziskajā aktivitātēm nav jābūt ļoti intensīvām, arī lēna staigāšana ir aktivitāte. Ideālā gadījumā būtu veikts 30 minūšu fiziskas aktivitātes katru dienu, bet, ja vienlaikus var veikt tikai 15 minūtes, mēģināt veikt divas 15 minūšu sesijas. Svarīgākais ir sākt un darīt.

Ir zināms, ka fiziskās aktivitātes ir veselīgas dzīves galvenā sastāvdaļa. Šis pētījums liecina, ka vingrinājumus var izmantot, lai pārtrauktu iekaisuma ķēdes reakciju, kas izraisa augstu cukura līmeni asinīs un pēc tam 2. tipa cukura diabēta attīstību vai progresēšanu.

Pētnieki secina, ka fiziskās aktivitātes mazina Covid-19 neiropsihiskās un endokrīnās sekas, ko izraisa hronisks psiholoģisks stress, imūnsistēmas regulēšanas traucējumi un hiperiekaisums.

AVOTS: Rebello CJ, Axelrod CL, Reynolds CF, et al. Exercise as a Moderator of Persistent Neuroendocrine Symptoms of COVID-19. Exercise and Sport Sciences Reviews, 2022