PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

D vitamīna līmenim ir nozīme pirmajā grūtniecības trimestrī

Doctus
D vitamīna līmenim ir nozīme pirmajā grūtniecības trimestrī
Freepik.com
Mātes D vitamīna līmenis pirmajā trimestrī ir saistīts gan ar prenatālo augšanu, gan ar grūtniecības iznākumiem. Zems D vitamīna līmenis grūtniecības pirmajā trimestrī bija saistīts ar lielāku priekšlaicīgu dzemdību biežumu un samazinātu augļa garumu.

Tikai daži pētījumi ir analizējuši mātes D vitamīna statusu un augļa augšanas modeļus visā grūtniecības laikā. Turklāt nav skaidri noteikts, kuri grūtniecības posmi ir viskritiskākie, lai nodrošinātu optimālu augļa augšanu un grūtniecības iznākumus.

Pētījuma mērķis bija izpētīt, vai mātes D vitamīna statuss pirmajā un otrajā grūtniecības trimestrī ir saistīts ar augļa augšanas modeļiem un grūtniecības iznākumiem.

Tika veikta sekundāra analīze, izmantojot datus un paraugus no daudzcentru, perspektīva kohorta pētījuma, kurā piedalījās grūtnieces no Amerikas Savienotajām Valstīm. Seruma 25-hidroksivitamīna D (25(OH)D) līmenis tika izmērīts 351 dalībniecei grūtniecības 6.–13. un 16.–21. nedēļā.

Augļa augšana tika novērtēta ar ultrasonogrāfija izmeklējumu grūtniecības 16.–21. un 22.–29. nedēļā, savukārt jaundzimušo antropometriskie mērījumi tika veikti dzimšanas brīdī. Tika izveidotas augļa augšanas līknes, izmantojot garuma, svara un galvas apkārtmēra z-vērtības, kā arī aprēķināts priekšlaicīgu dzemdību (<37 nedēļas) un gestācijas vecumam neatbilstoša maza svara (SGA) risks.

Rezultāti tika analizēti saistībā ar 25(OH)D koncentrāciju, novērtējot tās kā nepārtrauktas vērtības, izmantojot ASV Medicīnas institūta (IOM) noteiktās robežvērtības (<50 salīdzinājumā ar ≥50 nmol/L), kā arī izmantojot izpētes robežvērtības (<40, 40–59,9, 60–79,9, ≥80 nmol/L).

D vitamīna nepietiekamība (25(OH)D <50 nmol/L) tika konstatēta 20 % dalībnieču pirmajā trimestrī. Katrs 10 nmol/L pieaugums pirmajā trimestrī 25(OH)D līmenī bija saistīts ar 0,05 [95 % ticamības intervāls (TI): 0,01; 0,10] pieaugumu garuma attiecībā pret vecumu z-vērtībā, taču nebija saistīts ar svaru vai galvas apkārtmēru.

Izmantojot IOM noteiktās robežvērtības, netika konstatētas atšķirības priekšlaicīgu dzemdību vai gestācijas vecumam neatbilstoša maza svara (SGA) riskā. Tomēr dalībniecēm, kuru pirmā trimestra 25(OH)D līmenis bija <40 nmol/L, salīdzinot ar ≥80 nmol/L, priekšlaicīgu dzemdību risks bija 4,35 reizes lielāks (95 % TI: 1,14; 16,55).

Otrā trimestra 25(OH)D līmenis nebija saistīts ar augļa augšanas modeļiem vai grūtniecības iznākumiem.

Pirmā trimestra 25(OH)D līmenis ir pozitīvi saistīts ar lineāru augšanu. Zems pirmā trimestra 25(OH)D līmenis (<40 nmol/L) ir saistīts ar paaugstinātu priekšlaicīgu dzemdību risku. Otrā trimestra 25(OH)D līmenis nav saistīts ar augļa augšanu vai novērtētajiem grūtniecības iznākumiem.

AVOTS: Beck C, Blue NR, Silver RM, et al. Maternal vitamin D status, fetal growth patterns, and adverse pregnancy outcomes in a multisite prospective pregnancy cohort. The American Journal of Clinical Nutrition, 2024