Covid-19 pneimonija paaugstina demences risku
Gadījumu sērijas bez kontroles grupām liecina, ka smaga akūta respiratorā sindroma koronavīrusa 2 (SARS-CoV-2) infekcija var izraisīt kognitīvus traucējumus un demenci pēc infekcijas periodā.
Pieaugušie ar SARS-CoV-2 izraisītu pneimoniju un pēc vecuma, dzimuma un rases/etniskās piederības piemērota kontroles grupa bez SARS-CoV-2 infekcijas tika identificēti no 110 veselības aprūpes iestādēm Amerikas Savienotajās Valstīs. Jaunas demences diagnozes risks pēc vairāk nekā 30 dienām pēc hospitalizācijas notikuma bez iepriekšējas demences anamnēzes tika identificēts, izmantojot loģistikas regresijas analīzi, lai samērotu rezultātus pēc iespējamiem jaucējfaktoriem.
No 10 403 pacientiem ar pneimoniju, kas saistīta ar SARS-CoV-2 infekciju, 312 pacientiem (3 %; 95% TI [2,7 % – 3,4 %]) attīstījās demence vidēji 182 dienu laikā (1. kvartīle = 113 dienas, 3. kvartīle = 277 dienas). Pēc samērošanas pēc vecuma, dzimuma, rases/etniskās piederības, hipertensijas, cukura diabēta, hiperlipidēmijas, nikotīna atkarības, alkohola pārmērīgas lietošanas, priekškambaru mirdzēšanas, iepriekšēja insulta un sastrēguma sirds mazspējas risks bija ievērojami lielāks pacientiem ar pneimoniju, kas saistīta ar SARS-CoV-2 infekciju, salīdzinot ar pacientiem ar pneimoniju, kas nav saistīta ar SARS-CoV-2 infekciju (OR= 1,3; 95% TI [1,1 – 1,5]). Saistība saglabājās arī pēc turpmākas korekcijas attiecībā uz insulta, septisko šoku un intubācijas/mehāniskās ventilācijas nepieciešamību hospitalizācijas laikā (OR=1,3; 95 % TI [1,1 – 1,5]).
Aptuveni 3 % pacientu ar pneimoniju, kas saistīta ar SARS-CoV-2 infekciju, attīstījās demence, šis risks bija ievērojami augstāks nekā citu pneimoniju gadījumā.
AVOTS: Adnan I Qureshi, William I Baskett, Wei Huang, S Hasan Naqvi, Chi-Ren Shyu. New-Onset Dementia Among Survivors of Pneumonia Associated With Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Infection. Open Forum Infectious Diseases, 2022; 9 (4)