Bezmiegs un miega zāļu lietošana saistīta ar invaliditāti gados vecākiem cilvēkiem

Pētījumā analizēja, vai invaliditātes statuss pieaug saistībā ar bezmiega simptomu biežumu un miega zāļu lietošanu piecu gadu periodā, kā arī vai bieža miega zāļu lietošana maina bezmiega simptomu ilgtermiņa ietekmi uz invaliditāti starp gados vecākiem pieaugušajiem.
Dati tika iegūti no Nacionālā veselības un novecošanas tendenču pētījuma (2011–2015; n = 6 722). Invaliditāte tika novērtēta, izmantojot validētu invaliditātes indeksu. Bezmiega simptomi tika novērtēti pēc miega iestāšanās aizkavēšanās un grūtībām noturēt miegu biežuma. Tika novērtēta arī vispārējā miega zāļu lietošanas biežuma regularitāte. Datu analīzē tika izmantota daudzfaktoru modelēšana, ņemot vērā veselības stāvokli, demogrāfisko informāciju un riskantu uzvedību veselības jomā.
Nosacītajā izaugsmes modelī, katram vienas vienības pieaugumam bezmiega simptomu un miega zāļu lietošanas biežumā invaliditātes rādītāji pieauga attiecīgi par 0,20 (SE = 0,02, p < 0,001) un 0,19 (SE = 0,02, p <0,001) katru gadu, ņemot vērā kopsakarības. Turklāt miega zāļu lietošanas biežums ietekmēja saistību starp bezmiega simptomiem un invaliditāti. Precīzāk, biežāki bezmiega simptomi bija saistīti ar augstākiem invaliditātes rādītājiem, un biežāka miega zāļu lietošana vēl vairāk palielināja šo rādītāju pieaugumu, salīdzinot ar bezmiega simptomiem bez miega zāļu lietošanas.
Invaliditāte pieauga līdz ar biežākiem bezmiega simptomiem un biežāku miega zāļu lietošanu katru gadu. Bieža miega zāļu lietošana negatīvi ietekmē invaliditāti, pat vairāk nekā paši bezmiega simptomi. Bezmiega ārstēšana un pareiza miega zāļu lietošanas pārvaldība var palīdzēt novērst invaliditāti gados vecākiem pieaugušajiem.
AVOTS: Chen TY, Lee S, Buxton OM. Late-life Disability May Increase with More Frequent Insomnia Symptoms and Sleep Medications Use Over Time. SLEEP, 2025