PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augsts ķermeņa masas indekss var būt cēlonis depresijai

Doctus
Augsts ķermeņa masas indekss var būt cēlonis depresijai
Pixabay.com
Liela mēroga jauns pētījums sniedz papildu pierādījumus tam, ka liekais svars izraisa depresiju un pazemina labklājību, un norāda, ka to var ietekmēt gan sociālie, gan fiziskie faktori.

Aptaukošanās ir pierādīts riska faktors psihiskām slimībām, tostarp depresijai un trauksmei. Saistības starp aptaukošanos un depresiju var izskaidrot ar vielmaiņas sekām un/vai augstākas aptaukošanās psihosociālo ietekmi. Tika veikta viena un divu paraugu Mendelian randomizāciju (MR) līdz 145 668 Eiropas dalībniekiem no Apvienotās Karalistes Biobankas, lai pārbaudītu aptaukošanās cēloņsakarības ietekmi uz desmit labi apstiprinātiem garīgās veselības un labklājības rezultātiem, kas iegūti, izmantojot garīgās veselības anketu ( MHQ). Tika izmantoti trīs aptaukošanās ģenētisko instrumentu komplekti: a) 72 ĶMI ģenētisko variantu kopums, b) 36 labvēlīgu aptaukošanās variantu kopums un c) 38 nelabvēlīgu aptaukošanās variantu kopums. Papildus pārbaudīja cēloņsakarības (1) vīriešiem un sievietēm atsevišķi, (2) indivīdu apakškopā, kuri nelieto antidepresantus, un (3) nelineāros MR modeļos. Divu paraugu MR sniedza pierādījumus tam, ka ģenētiski noteikta viena standarta novirze (1-SD) ar augstāks ĶMI (4,6 kg/m2) bija saistīta ar lielākām depresijas izredzēm (OR=1,50, 95%TI [1,15 - 1,95]) un zemāku labklājību (ß: -0,15, 95%TI [-0,26 - -0,04]). Atzinumi bija līdzīgi, lietojot metaboliski labvēlīgus un nelabvēlīgus aptaukošanās variantus, lielāka aptaukošanās bija saistīta ar lielākām depresijas izredzēm un zemākiem labklājības rādītājiem. Pētījums sniedz papildu pierādījumus tam, ka augstāks ĶMI izraisa lielākas depresijas izredzes un samazina labklājību. Izmantojot ģenētiku, lai nošķirtu vielmaiņas un psihosociālos efektus, pētījums liecina, ka, ja nav nelabvēlīgas vielmaiņas ietekmes, aptaukošanās joprojām izraisa depresiju un samazina labklājību.

AVOTS: Casanova F, O’Loughlin J, Martin S, et al. Higher adiposity and mental health: Causal inference using Mendelian randomisation. Human Molecular Genetics, 2021