Augstāks asinsspiediens naktī nekā dienā var palielināt Alcheimera slimības risku
“Demence” ir termins, ko lieto, lai aprakstītu simptomu kopumu, ko raksturo uzvedības izmaiņas un pakāpeniski izzīdošās kognitīvās un sociālās spējas. Šo simptomu rašanos ietekmē daudzi faktori, tostarp hipertensija.
Normālos apstākļos asinsspiediens (TA) mainās 24 stundu laikā, un zemākais rādītājs tiek sasniegts naktī. Ārsti šo nakts asinsspiediena pazemināšanos sauc par “iegremdēšanu”. Tomēr dažiem cilvēkiem šis TA modelis ir atšķirīgs: nakts TA ir augstāks nekā dienas laikā.
"Nakts ir kritisks periods smadzeņu veselībai. Piemēram, dzīvniekiem iepriekš ir pierādīts, ka smadzenes miega laikā iztīrās un ka šo klīrensu apdraud asinsspiediena modeļi, kas neatbilst normai. Tā kā nakts ir arī cilvēka smadzeņu veselībai kritiskais laika periods, tika pārbaudīts, vai pārāk augsts asinsspiediens naktī ir saistīts ar lielāku demences risku gados vecākiem vīriešiem.
Lai pārbaudītu šo hipotēzi, pētnieki izmantoja novērošanas datus no tūkstoš zviedriem, vecākiem vīriešiem, kuri tika novēroti maksimāli 24 gadus.
Demences diagnozes noteikšanas risks bija 1,64 reizes lielāks vīriešiem ar austāku asinsspiedienu naktī nekā tiem, kuriem bija augstāks asinsspiedien pa dienu. Augstāks asinsspiediens naktī galvenokārt palielināja Alcheimera slimības, visizplatītākās demences formas, risku.
Pēc pētnieku domām, nākamais solis būtu izpētīt, vai antihipertensīvo zāļu lietošana naktī var samazināt vecāku vīriešu risku saslimt ar Alcheimera slimību.
AVOTS: Tan X, Sundström J, Lind L, et al. Reverse Dipping of Systolic Blood Pressure Is Associated With Increased Dementia Risk in Older Men: A Longitudinal Study Over 24 Years. Hypertension, 2021