PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

ASV ārstu paradumi un apmierinātība ar dzīvi

Doctus
2012.gada sākumā ASV veikts plašs pētījums par ārstu ikdienas paradumiem un apmierinātību ar dzīvi. Kopumā aptaujāti 29 025 ārsti no 25 dažādām specialitātēm. Piedāvājam iepazīties ar interesantākajiem šī pētījuma jautājumiem un atbilstošiem rezultātiem. 

Cik laimīgi ir ārsti ārpus darba laika?

Pamatojoties uz 2006.gadā veikta pētījuma rezultātiem, 34% amerikāņu ir ļoti laimīgi, 50% - pietiekami laimīgi un 15% - ne pārāk laimīgi. Aptaujājot ārstus un lūdzot novērtēt savu laimes izjūtu no 1 līdz 5, kur 1 ir nelaimīgs un 5 – ļoti laimīgs. Aptuveni viena trešā daļa ārstu (gan sievietes, gan vīrieši) novērtēja savu dzīvi ar 5 punktiem (ļoti laimīgi) un 40% - ar 4 punktiem (pietiekami laimīgi). Vidējais laimes indekss ārstiem bija 3,96. Analizējot atsevišķi pa specialitātēm, piecas laimīgākās specialitātes ir reimatologi (4,09), dermatologi (4,05), urologi (4,04), oftalmologi (4,03) un neatliekamās medicīnas ārsti (4,01). Trīs visnelaimīgākie profesiju pārstāvji ar 3,88 punktiem ir neirologi, gastroenterologi un internisti. Pēc tam ar 3,89 punktiem seko: onkologi, vispārējie ķirurgi un plastiskie ķirurgi.

Ar ko ārsti nodarbojas brīvajā laikā?

Vīriešiem un sievietēm pieci vispopulārākie brīvā laika pavadīšanas veidi ir: fiziskās aktivitātes, lasīšana, ceļošana, kultūras pasākumu apmeklējumi, ēdiens un vīns. Vairāk kā trešajai daļai vīriešu un 25% sieviešu patīk ”sērfot” internetā, 13% sieviešu un 8% vīriešu izvēlas sociālos mēdijus brīvā laika pavadīšanai. Vairāk nekā 17% vīriešu brīvajā laikā izvēlas pārvaldīt savas finanses, salīdzinājumā ar 6% sieviešu. Citi brīvā laika pavadīšanas veidi ir šūšana un adīšana, darbs ar dzīvniekiem un dziedāšana.  

Vai ārsti izvēlas kļūt par brīvprātīgajiem?

Aptaujā divas trešdaļas ārstu atzina, ka veic dažāda veida brīvprātīgo darbu. Apmēram ceturtā daļa vīriešu un 18% sieviešu izvēlas veikt brīvprātīgo darbu lokālā slimnīcā. Netika konstatētas atšķirības starp dzimumiem izvēlētajā brīvprātīgajā nodarbē. Aptuveni 10% gan vīriešu, gan sieviešu ir devušiem starptautiskās misijās, apmēram 22% veic brīvprātīgo darbu reliģiskās organizācijās. Analizējot rezultātus tika atklāts, ka tie ārsti, kuri neveic brīvprātīgā darbu ir nelaimīgāki, salīdzinot ar tiem, kuri veic. Voluntēšana bija saistīta ar augstāku laimes pašnovērtējumu, un šis rezultāts bija augstāks par vidējo 3,96.  

Cik garu atvaļinājumi ārsti ņem katru gadu?

Ar vidējo apmaksāto atvaļinājumu 13 dienas gada laikā amerikāņi izskatās sliktāk nekā citas attīstītās valstis (piemēram, Itālijā – 42 dienas, Francijā – 37, Vācijā – 35, Anglijā – 28, Kanādā – 26, Japānā – 25). Atvaļinājuma ilgums ļoti atšķiras starp dažādām specialitātēm. Apmēram puse no visiem ārstiem ņem 2 – 4 nedēļu atvaļinājumu, tomēr vairāk nekā ceturtā daļa internistu, vispārējo ķirurgu, ģimenes ārstu un neatliekamās medicīnas ārstu ņem tikai 1 – 2 nedēļas atvaļinājuma gadā. Savukārt anesteziologiem un radiologiem atvaļinājums parasti ir četras vai vairāk nedēļas ilgs.  

Kāds ir ASV ārstu ģimenes sastāvs?

No visiem aptaujātajiem ārstiem, 85% vīriešu un 71% sieviešu bija precējušies, šis rādītājs ārstu vidū bija augstāks nekā vispārējā populācijā. Vīrieši ārsti, neatkarīgi no tā precējušies vai nē, biežāk dzīvoja ar partneri (89%) nekā sievietes (76%). Kopumā 14% sieviešu atzina, ka ir vienas un visticamāk nekad neprecēsies, pretstatā vīriešiem (5,62%).

Vai ģimenes sastāvs ietekmē laimes indeksu?

Augstākais pašnovērtētais laimes līmenis gan vīriešiem, gan sievietēm bija tiem, kuri dzīvo savās pirmajās laulībās. Jebkurā gadījumā tie, kuri dzīvo ar partneri ir laimīgāki nekā tie, kuri dzīvo vieni. Vīrieši un sievietes, kuri dzīvoja vieni, jo bija kļuvuši par atraitņiem, bija laimīgāki nekā tie, kuri bija šķīrušies.  

Kā ārsti vērtē savu veselību?

Pēc paša vērtējuma veselīgākie specialitāšu pārstāvji ir dermatologi, plastiskie ķirurgi, endokrinologi, ortopēdi un kardiologi. Piecas specialitātes, kuras savu veselību ir novērtējušas viszemāk ir psihiatri, pataloganatomi, ginekologi, pediatri un intensīvās terapijas ārsti. Interesanti, ka veselīgāko specialitāšu pārstāvji nebūt nav tie laimīgākie, izņemot dermatologus, kuri ir gan laimīgi, gan veseli.

Cik daudz ārstu ir ar lieko svaru?

Pamatojoties uz 2008.gada statistikas datiem, 40% ASV vīriešu bija ar lieko svaru un 32% bija aptaukojušies. Ārsti šajā aptaujā neuzrādīja daudz labākus rezultātus. Apmēram 37% vīriešu bija ar lieko svaru un 5,3% bija aptaukojušies. No sievietēm ārstēm 26% bija ar lieko svaru un 6,2% - aptaukojušās. Ārstu pašu svars spēlē būtisku lomu tajā, kā ārsts runā ar pacientu par lieko svaru. 2012.gadā veiktā pētījumā tika secināts, ka ārstiem ar normālu svaru labāk izdodas pārliecināt pacientus, ka ir jāsamazina svars.  

Cik bieži ārsti nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm?

Pētījumā tika secināts, ka ārsti biežāk nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, nekā vispārējā populācija un lielāks šis pārsvars kļūst, pieaugot ārsta vecumam. Apmēram 48% ārstu vecumā zem 30 gadiem nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm vismaz divas reizes nedēļā, savukārt pēc 61 gada vecuma šī proporcija pieaug līdz 72%. Tomēr 7% sieviešu un 8% vīriešu vispār nenodarbojas ar fiziskām aktivitātēm.

Vai ārsti smēķē?

Šajā aptaujā tika atklāts, ka tikai 2% vīriešu un 1,28% sieviešu smēķē un apmēram 9% vīriešu un 5% sieviešu kādreiz ir smēķējuši, bet tagad ir atmetuši šo netikumu.  

Cik bieži ārsti lieto alkoholu?

2010.gadā veiktā pētījumā tika secināts, ka 67% amerikāņu lieto alkoholu. Šajā pētījumā 73,4% ārstu vīriešu un 65% sieviešu atzinās, ka lieto alkoholu. Vairāk nekā puse aptaujāto neizdzer vairāk par vienu dzērienu dienā un apmēram ceturtā daļa vīriešu un trešā daļa sieviešu vispār nelieto alkoholu. Apmēram 15% vīriešu un 10% sieviešu ir atzinuši, ka izdzer 1-2 alkoholiskos dzērienus pa dienu un tikai 3,3% vīriešu un 1,25% sieviešu ikdienā lieto vairāk par 2 alkoholiskajiem dzērieniem.

 Vai ārsti lieto sociālos mēdijus?

Sociālo mēdiju lietošana dramatiski samazinās līdz ar ārsta vecumu. Tikai 8% ārstu vecumā zem 30 gadiem nelieto sociālos tīklus, savukārt vecumā virs 61 gadu 44% neizmanto šos mēdijus. Facebook ir vispopulārākais mēdijs starp visām vecuma grupām, to lieto 87% ārstu vecumā zem 30 gadiem un 36% ārstu vecumā virs 61 gada. LinkedIn ikdienā lieto 20% ārstu vecumā virs 31 gada. Twitter netiek plaši lietots ārstu populācijā.

Ar pārējiem jautājumiem un rezultātiem var iepazīties šeit.