Astoņi faktori, kas var ietekmē kuņģa zarnu trakta augšējās daļas asiņošanas risku pēc miokarda infarkta
No visām spontānām asiņošanas komplikācijām pacientiem ar akūtu miokarda infarktu (MI) kuņģa un zarnu trakta augšdaļas asiņošana (upper gastrointestinal bleeding – UGIB) ir izplatīta un īpaši interesanta, jo to var novērst, veicot vairākus profilaktiskus pasākumus. Pētījuma mērķis bija noteikt UGIB sastopamību, saistītos rezultātus un prognozētājus pēc akūtas MI.
Visi pacienti ar akūtu MI, kas bija reģistrēti SWEDEHEART reģistrā no 2007. gada janvāra līdz 2016. gada jūnijam un no stacionāra bija izrakstīti dzīvi (n = 149 477) tika novēroti vienu gadu saistībā ar UGIB.
Pēc viena gada novērošanas UGIB bija konstatēts 2230 pacientiem (kopējais sastopamības biežums 1,5 %), un tas bija būtiski saistīts ar paaugstinātu nāvi visu cēloņu dēļ (HR = 2,86, 95% TI [2,58–3,16] un insultu (HR=1,80, 95% TI [1,32–2,45]), bet ne ar atkārtotu MI (HR=1,17, 95% TI [0,97–1,42]). Svarīgākie UGIB prognostiskie faktori bija hemoglobīns, vecums, sistoliskais asinsspiediens, glikozes līmenis asinīs, smēķēšana, asiņošana no kuņģa un zarnu trakta anamnēzē, kā arī antitrombotiska un gastroprotektīva terapija.
Pēc akūta MI hospitalizācija UGIB dēļ ir izplatīta un saistīta ar sliktu prognozi. Izmantojot mašīnmācīšanās metodes papildus tradicionālajai riska faktoriem, tika identificēti jauni UGIB riska faktori, piemēram, glikozes līmenis asinīs un smēķēšanas statuss.
AVOTS: Sarajlic P, Simonsson M, Jernberg T, et al. Incidence, associated outcomes, and predictors of upper gastrointestinal bleeding following acute myocardial infarction: a SWEDEHEART-based nationwide cohort study. European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy, 2021