Ar antibiotikām efektīvi var ārstēt nekomplicētu apendicītu bērniem
Pētījumā iekļāva 1068 pacientus no 10 veselības centriem. 67,1 % no tiem bērniem, kuriem terapijā izmantoja tikai antibiotikas, nenovēroja blakusparādības un nebija nepieciešama apendektomija, novērošanas vizīte bija pēc gada. Pacientu grupā, kuriem neveica operāciju, vidējais nespējas dienu skaits bija 6,6 dienas, salīdzinot ar 10,9 dienām ķirurģijas grupā. Neķirurģijas grupā tika novērots arī īsāks darbnespējas laiks aprūpētājiem.
Ķirurģijas laikā, kurā tiek izmantota vispārējā anestēziju, smagu komplikāciju risks ir 1 – 2 %, vieglu komplikāciju risks ir 5 – 10 % pacientu. Visiem pacientiem pēc operācijas ir sāpes un nespēja. Ar ārstēšanu saistīta nespēja ir ļoti būtisks aspekts bērna vecumā, jo kādu laiku iztrūkstošas aktivitātes var tieši ietekmēt attīstību un dzīves kvalitāti. Tāpat pētījumā atklāja, ka pacientiem, kuriem veica operāciju, un pacientiem, kuri tika ārstēti ar antibiotikām, bija līdzīgs apendicīta komplikāciju biežums un līdzīga apmierinātība ar veselības aprūpi 30 dienas pēc notikuma, kā arī līdzīga dzīves kvalitāte gadu pēc notikuma.
Pētnieki norāda, ka jāmaina pacientu izpratne par ārstēšanas iespējām un jāinformē pacienti un viņu vecāki, ka ne vienmēr apendicīta ārstēšanā ir jāizmanto ķirurģiska iejaukšanās.
AVOTS: Minneci PC, Hade EM, Lawrence AE, et al. Association of Nonoperative Management Using Antibiotic Therapy vs Laparoscopic Appendectomy With Treatment Success and Disability Days in Children With Uncomplicated Appendicitis. JAMA, 2020.