Apstiprināta saistība starp TV skatīšanos bērnībā un metabolo sindromu vēlākos gados
Pārmērīgs mazkustīgums, piemēram, televīzijas skatīšanās vai cits ekrāna laiks, var nelabvēlīgi ietekmēt vielmaiņu. Pētījumā tika izvirzīta hipotēze, ka televīzijas skatīšanās laiks bērnībā būtu saistīts ar metabolo sindroma risku 45 gadu vecumā.
Tika pētīta populācijā balstīta dzimšanas kohorta, kas dzimuši Danidinā, Jaunzēlandē 1972. gadā un 1973. gadā. Vecāku un viņu pašu ziņotais televīzijas skatīšanās laiks darba dienās tika reģistrēts 5, 7, 9, 11, 13, 15 un 32 gadu vecumā. Primārais iznākums bija metaboliskais sindroms 45 gadu vecumā, kas definēts kā 3 vai vairāk faktori: augsts glikozētā hemoglobīna līmenis, liels vidukļa apkārtmērs, augsts triglicerīdu līmenis asinīs, zems augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns un augsts asinsspiediens. Informācija par televīzijas skatīšanās laiku un metaboliskā sindroma datiem bija pieejami par 870 (87 %) no 997 izdzīvojušajiem dalībniekiem.
Vidējais televīzijas skatīšanās laiks vecumā no 5 līdz 15 gadiem bija saistīts ar metabolisko sindromu 45 gadu vecumā. Šī saistība saglabājās pēc samērošanas pēc dzimuma, sociālekonomiskā statusa un ĶMI 5 gadu vecumā (OR=1,30; 95 % [1,08 – 1,58]; P = 0,006) un pēc turpmākas samērošanas televīzijas skatīšanai pieaugušā vecumā (OR= 1,26; 95 % TI[1,03 – 1,54]; p = 0,026). Televīzijas skatīšanās bērnībā bija saistīta arī ar zemākām kardiorespiratorām darbaspējām un augstāku ĶMI 45 gadu vecumā.
Laiks, kas pavadīts, skatoties televīziju bērnībā un pusaudžu gados, ir saistīts ar metaboliskā sindroma risku pieaugušā vecumā. Intervences, lai samazinātu ekrāna laiku bērniem un jauniešiem, var sniegt ilgstošu labumu veselībai.
AVOTS: Nathan MacDonell, Robert J. Hancox. Childhood and Adolescent Television Viewing and Metabolic Syndrome in Mid-Adulthood. Pediatrics, 2023