Allopurinols podagras ārstēšanai var pasargāt no hroniskas nieru slimības
Ārsti uzmanīgi lieto allopurinolu pacientiem ar podagru un nieru funkcijas traucējumiem. Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp allopurinola lietošanu pacientiem ar podagru un hroniskas nieru slimības 3.stadijā vai augstākā attīstību.
Perspektīvā, populācijā balstītā kohorta pētījumā salīdzināja pacientus ar nesen diagnosticētu podagru, kuri lietoja allopurinolu (>=300 mg/d) un kuri nelietoja. Galvenais pētījuma iznākums bija hroniskas nieru slimības attīstība 3. vai augstākā stadijā.
Kopumā pētījumā iekļāva 4760 allopurinola lietotājus (3975 vīrieši un 785 sievietes) un tādu pašu skaitu kontroles grupas dalībniekus (3971 vīrieši un 789 sievietes). Hroniska nieru slimība attīstījās 579 dalībniekiem allopurinola grupā un 623 dalībniekiem kontroles grupā. Vidējais novērošana slaiks bija attiecīgi 5 un 4 gadi, vidējais vecums bija 57 gadi un vidējais ķermeņa masas indekss bija 30 abās grupās. Allopurinola lietošana vismaz 300 mg dienā bija saistīti ar zemāku hroniskas nieru slimības attīstības risku, salīdzinot ar allopurinola nelietotājiem (HR=0,87; 95 % TI [0,77 – 0,97]). Allopurinola lietošana mazāk par 300 mg dienā nebija saistīta r nioeru funkcijas pasliktināšanos (HR=1,00; 95 % TI [0,91 – 1,09]).
Lielā kohorta pētījumā secināts, ka allopurinola lietošana vismaz 300 mg dienā ir saistīts ar zemāku nieru slimību attīstības risku. Tā kā allopurinola lietošana nav saistīta ar nieru funkcijas pasliktināšanos pacientiem ar podagru, ārstiem jāmeklē citi iemesli, kādēļ pacientiem ar podagru pasliktinās nieru funkcija.
AVOTS: Vargas-Santos AB, Peloguin CE, Zhang Y, et al. Association of Chronic Kidney Disease With Allopurinol Use in Gout Treatment. JAMA Intern Med. Published online October 8, 2018.