PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Alkohola lietošana un bezmiegs

Doctus
Nesen veiktā pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā SLEEP, secināts, ka bieža alkahola lietošana ir saistīta ar insomnijas simptomiem gados vecākiem pieaugušajiem. Alkohola lietošanas ierobežošana, uzlabo miega kvalitāti.

Pētījumā bija iesaistīti 4970 pieaugušie vecumā virs 55 gadiem. Visiem dalībniekiem lūdza aizpildīt aptaujas anketu par alkohola lietošanas paradumiem, par miega kvalitāti un citus ar veselību saistītus jautājumus. Dalībniekiem bija jāatzīmē dienu skaits, kurās viņi bija izdzēruši četrus un vairāk dzērienus pēdējo trīs mēnešu laikā. No šīs informācijas pētnieki izrēķināja vidējo dienu skaitu nedēļā, kad tika lietots alkohols. Tāpat dalībnieki atzīmēja, cik bieži viņiem ir bijušas grūtības iemigt, pamodušies pārāk agri vai jutušies neatpūtušies no rīta.

Bezmiegs ir saistīts ar alkohola lietošanu Bezmiegs ir saistīts ar alkohola lietošanu
Bezmiegs ir saistīts ar alkohola lietošanu

Rezultāti uzrādīja, ka kopumā 26,2% pētījuma dalībnieku lietoja alkoholu vidēji divas vai mazāk dienas nedēļā un 3,1% alkoholu lietoja biežāk nekā divas dienas nedēļā. Pēc samērošanas ar dalībnieku raksturojošiem parametriem, veselības stāvokļa un novērtētiem depresijas simptomiem, dalībniekiem, kuri lietoja alkoholu biežāk nekā divas dienas nedēļā bija par 84% lielākas izredzes, ka būs bezmiegs, salīdzinot ar alkohola nelietotājiem.

Pētnieki bija pārsteigti, ka bieža alkohola lietošana (vairāk nekā divas dienas nedēļā) ir saistīta ar statistiski ticami lielākām izredzēm, ka būs bezmiega simptomi, savukārt tiem, kuri alkoholu lieto mazāk nekā divas dienas nedēļā, šādu saistību nenovēroja.

Pētnieki atzīmē, ka šis ir pirmais viņiem zināmais pētījums, kurā tika meklēta saistība starp alkohola lietošanu un bezmiega simptomiem pieaugušo populācijā. Ārstiem un citiem veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem būtu jārunā ar pacientiem par alkohola lietošanu un tās iespējamo saistību ar bezmiegu, īpaši ar tiem pacientiem, kuri sūdzas par miega traucējumiem. Alkohola lietošanas pārtraukšana var uzlabot miega kvalitāti.

 

Pirmavots: American Academy of Sleep Medicine (2013, June 10). Frequent binge drinking is associated with insomnia symptoms in older adults.ScienceDaily. Retrieved June 11, 2013