Adaptīvās imūnās atbildes reakcijas ir lielākas un funkcionāli saglabājas hipervakcinētām personām
Vācijā tika analizēta hipervakcinēta 62 gadus veca vīrieša imunitāte un imūnā atbilde, vīrietis bija vakcinēties 217 reizes pret SARS-CoV-2 29 mēnešu periodā. Hipervakcinācija tika veikta ārpus klīniska pētījuma un šāda vakcinācija nebija iekļauta vakcinācijas rekomendācijās. Lai izpētītu hipervakcinācijas imunoloģiskās sekas šajā unikālajā situācijā, tika lūgts atļauja veikt pētījumu ar šo unikālo vīrieti. Vīrietis aktīvi un brīvprātīgi piekrita sniegt medicīnisko informāciju un ziedot asinis un siekalas. No 2019. gada novembra līdz 2023. gada oktobrim 62 rutīnas klīniskās ķīmijas parametri neuzrādīja nekādas novirzes, kas būtu saistītas ar hipervakcināciju. Turklāt vīrietim nebija SARS-CoV-2 infekcijas pazīmju anamnēzē, par ko liecina atkārtoti negatīvi SARS-CoV-2 antigēnu testi, PCR un nukleokapsīdu seroloģija.
Vīrietim anti-spike SARS-CoV-2 IgG līmenis tika noteikts Brēmenē un Erlangenā, Vācijā, sākot ar mērījumiem pirms 214. vakcinācijas. 29 vakcinētas personas (55 % sieviešu, 45 % vīriešu) ar trīs devu mRNS shēmu kalpoja kā kontroles grupa. Vīrieša anti-spike IgG līmenis bija visaugstākais 214. vakcinācijas dienā un 3. dienā pēc vakcinācijas. 215. vakcinācija, bet kontrakcijas kinētikas pēc tam atspoguļoja kontroles grupas. Lai gan iespējamo pastiprināšanu ar 216. vakcināciju nevarēja novērtēt, 217. vakcinācija radīja nelielu IgG līmeņa paaugstināšanos pret smailēm. Atkārtota SARS-CoV-2 mRNS vakcinācija var izraisīt neparastu IgG apakšklases pāreju uz IgG5. Vīrieša anti-spike IgG4 antivielas 189. dienā pēc 215. vakcinācijas bija paaugstinātas absolūtos skaitļos, bet ne relatīvajā kontroles biežumā, salīdzinot ar indivīdiem 189. dienā pēc 3. vakcinācijas.
Seruma anti-spike IgM un IgA bija tikai nedaudz paaugstināts, salīdzinot ar kontrolēm. Atšķirībā no kontroles dalībniekiem vīrieša siekalās bija nosakāms anti-spike IgG. Vīrieša seruma neitralizācijas spēja bija 5,4 reizes un 11,5 reizes lielāka, salīdzinot ar kontroles grupas vakcinētajām personām. Tas atspoguļo lielāku smaiļu specifiskā IgG daudzumu, jo antivielu aviditāte bija salīdzināma.
Rezumējot, klīniskā gadījuma pārskats parāda, ka SARS-CoV-2 hipervakcinācija neizraisīja nevēlamus notikumus un palielināja smailei raksturīgo antivielu un T šūnu daudzumu, neradot spēcīgu pozitīvu vai negatīvu ietekmi uz adaptīvo imūnreakciju. Lai gan līdz šim nav konstatēti SARS-CoV-2 infekcijas izrāvienu pazīmes vīrietim, nevar noskaidrot, vai tas ir cēloņsakarības ar hipervakcinācijas režīmu. Svarīgi, ka pētnieki neatbalsta hipervakcināciju kā stratēģiju adaptīvās imunitātes uzlabošanai.
AVOTS: Kocher K, Moosmann C, Drost F, et al. Adaptive immune responses are larger and functionally preserved in a hypervaccinated individual T.he Lancet Infectious Diseases. March 04, 2024