ASV 12 miljoni un Latvijā 2012.gada beigās - 71 166 (Slimību profilakses un kontroles centra dati) cilvēku bija ar ļaundabīga audzēja diagnozi, un visiem šiem pacientiem ir recidīvu, kā arī citas lokalizācijas audzēju attīstības risks. Pēc pētījumu rezultātiem, tikai 20% onkologu ar saviem pacientiem runā par veselīga dzīvesveida ieteikumiem. Vašingtonas universitātes Medicīnas skolas pētnieki ir izstrādājuši 8 ieteikumus pacientiem ar ļaundabīga audzēja diagnozi, lai uzlabotu viņu veselību.
Nesmēķēt
- Regulāri ārstam ir jājautā pacientam par viņa smēķēšanas statusu.
- Jāatgādina pacientam, ka jābūt neatlaidīgam smēķēšanas atmešanā. Parasti ir nepieciešami 6 vai 7 mēģinājumi, lai pārtrauktu smēķēšanu.
- Jāpiedāvā pacientam palīdzība smēķēšanas atmešanā: smēķēšanas atmešanas programmas, farmakoterapija u.c..
Ne visi pacienti ar ļaundabīga audzēja diagnozi saņem ieteikumu atmest smēķēšanu. Smēķēšanas biežums starp pacientiem ar ļaundabīgu audzēju ir tāds pats vai pat lielāks nekā vispārējā populācijā un divas trešdaļas no tiem, kuri smēķēja pirms diagnozes apstiprināšanas, turpina to darīt arī pēc tam. Smēķēšana paaugstina risku saslimt ar citas lokalizācijas audzēju, paaugstina recidīvu, ar ārstēšanu saistītu komplikāciju, hronisku blakussaslimšanu (sirds un asinsvadu slimības, insults, osteoporoze) un nāves risku.
Izvairīties no pasīvās smēķēšanas
- Jājautā pacientiem, vai viņi bieži ir pasīvie smēķētāji.
- Jādiskutē par iespējām izvairīties no pasīvās smēķēšanas darbavietās un sabiedriskās vietās.
- Jājautā, vai draugi un ģimenes locekļi smēķē un jāmēģina pacients pārliecināt, ka viņam apkārt ir jābūt no tabakas dūmiem brīvai videi.
Pat atrodoties ārā, ja pacients atrodas blakus smēķētājam, viņš ieelpo tabakas kancerogēnās vielas. Ārstiem ir jāizglīto savi pacienti par pasīvās smēķēšanas negatīvajiem aspektiem.
Regulāras fiziskās aktivitātes
- Jāmudina pacientus iekļaut savā ikdienā fiziskās aktivitātes un kustības.
- Jāpiemēro fiziskās aktivitātes katra pacienta varēšanai un diagnozei.
- Jāiesaka pacientam apmeklēt speciālistu, kurš ir specializējies darbā ar pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem.
Pierādījumi par fizisko aktivitāšu drošumu un ieguvumiem no tām, ir pārliecinoši un pierāda, ka fiziskās aktivitātes uzlabo fiziskās funkcijas, stiprumu, mazina nogurumu, uzlabo dzīves kvalitāti, garīgo veselību un palīdz ārstēšanas procesā. Fiziskās aktivitātes var ietekmēt pozitīvi izdzīvotību.
Jāizvairās no svara pieauguma
- Jāatgādina pacientiem par ierobežotu sēdēšanu pie TV un datora.
- Jārosina pacientu regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.
- Jāiesaka pacientam ēst mazākas porcijas un lēnāk.
Pārmērīgs svara pieaugums ir saistīts ar vēža recidīviem, samazinātu izdzīvotību un zemāku dzīves kvalitāti, kā arī palielinātu ar ārstēšanu saistītu komplikāciju risku. Ārstiem būtu jāpievērš uzmanība pacienta svaram un jāmēģina pacientu pārliecināt, cik nozīmīgi ir saglabāt veselīgu svaru.
Veselīgs uzturs
- Jāiesaka pacientam lietot uzturā vairāk augļu un dārzeņu, iekļaut tos katrā maltītē.
- Jāiesaka izvēlēties pākšaugus, zivis un vistas gaļu, uzturā mazāk lietot sarkano gaļu.
- Var ieteikt pacientam apmeklēt dietologu, lai izstrādātu pacientam piemērotu uztura plānu.
Kas tieši ir veselīgs uzturs? Ir neskaitāmi pētījumi par to, kas vēža pacientiem ir veselīgs uzturs un kas nē. Šķiet, ka pozitīvi rezultāti ir uzturā, lietojot zema tauku satura diētu ar augļiem, dārzeņiem, pākšaugu olbaltumvielām un pilngraudu produktiem. Uztura bagātinātājus nav ieteicami, izņemot D vitamīnu un kalciju, kas uzlabo kaulu veselību.
Alkohola mērena lietošana
- Būtiski ir pacientiem ar vēzi ierobežot alkohola patēriņu.
- Jārunā ar pacientu par ierobežota alkohola lietošanu dažādos pasākumos.
- Jāiesaka pacientam ārstēšanās metodes, ja pacients ir nopietns alkohola lietotājs.
Alkoholam ir gan pozitīva (samazina sirds asinsvadu slimību risku), gan negatīva (paaugstina vēža risku) ietekme uz veselību. Samērojot riskus un ieguvumus, pacientiem, kuri mēreni lieto alkoholu, var neieteikt no alkohola atteikties, bet tiem, kuri nelieto, var ieteikt mazliet lietot alkoholu. Savukārt nopietniem alkohola lietotājiem, jāiesaka samazināt izdzertā alkohola daudzums.
Jāpaliek sociāli aktīviem
- Jāatgādina pacientam, ka katru nedēļu jāapmeklē draugi un ģimenes locekļi.
- Var ieteikt pacientiem izmantot sociālos medijus, lai kontaktētos ar līdzcilvēkiem un būtu sociāli aktīvi.
- Var rosināt pacientu darboties pacientu organizācijās vai kādās atbalsta grupās.
Dzīves kvalitāte saistīta ar garīgo un fizisko jomu ir kopumā slikta pacientiem ar ļaundabīga audzēja diagnozi. Labas attiecības ar ģimenes locekļiem un draugiem uzlabo dzīves kvalitāti, samazina slimības slogu, stresu, depresiju un nogurumu. Sociālais atbalsts veicina arī pozitīvas dzīvesveida izmaiņas, kas uzlabo fizisko veselību.
Jāveic skrīninga testi un regulāras veselības pārbaudes
- Jāatgādina pacientiem, ka ir nepieciešams veikt regulāras veselības pārbaudes, tai skaitā skrīninga pārbaudes.
- Jāpārbauda vispārējā veselība, ne tikai ar vēzi saistītie stāvokļi.
Lai uzlabotu izdzīvotību pacientiem ar ļaundabīga audzēja diagnozi, pacientiem jāveic regulārs veselības pārbaudes un jāveic visas skrīninga programmā paredzētās pārbaudes.
Pirmavots: Medscape mājaslapā.