2021.gads medicīnā: Medscape apkopojums
- Covid-19 turpina radīt ievērojamu slogu sabiedrībai – uz 14.decembri pasaulē bija reģistrēts 271 Covid-19 inficēšanās gadījums un 5,3 miljoni nāves gadījumi. 2021.gadā dominējošais bija vīrusa delta variants, kas bija daudzkārt lipīgāks nekā oriģinālais vīrusa variants. Gada beigās pasauli pāršalca ziņa par jauna vīrusa varianta – omikrona – izplatīšanos.
- Covid-19 vakcinācijas vilcināšanās un riski – ASV tikai 61 % sabiedrības ir pilnībā vakcinējušies pret Covid-19, tas raisa bažas par vīrusa plašu izplatīšanos ziemā. Vakcīnas ir nepopulāras, bet efektīvas. Retos gadījumos ir konstatēta saistība starp miokardīta gadījumiem un vakcināciju gados jauniem cilvēkiem.
- Garais Covid – viens no pieciem pacientiem ziņo par garo Covid, par ilgstošiem simptomiem pēc Covid-19 pārslimošanas.
- FDA apstiprina Aducanumab Alcheimera slimības ārstēšanai, tomēr neatkarīga ekspertu grupa norāda, ka tas nav efektīvs un pacientiem nenovēro klīnisku uzlabošanos.
- Ierobežo aspirīna lietošanu primārai sirds un asinsvadu slimību profilaksei – iesaka izvairīties no aspirīna lietošanas senioriem pēc 60 gadu vecuma nenovēroto ieguvumu dēļ. Nelieli ieguvumi arī gados jaunākiem indivīdiem ar paaugstinātu risku.
- Semaglutīns svara samaiznāšanai – GLP-1 receptoru antagonists samazina izsalkumu, paaugstina sāta sajūtu. Lietojams subkutāni vienu reizi nedēļā, nozīmējams kopā ar fiziskām aktivitātēm un diētu pieaugušajiem ar lieto svaru/ aptaukošanos. Medikaments paredzēts svara korekcijai.
- Cilmes šūnu transplantēšana 1.tipa cukura diabēta pacientiem – pirmie izmēģinājumi ir veiksmīgi, bet vēl nepieciešami turpmāki pētījumi.
- Ademaciclib – pirmās zāles 20 gadu laikā agrīnai krūts vēža ārstēšanai, pētījumi uzrāda efektivitāti, ja to pievieno endokrīnai terapijai.
- Piecu minūšu tests agrīnas demences atklāšanai – testu var aizpildīt elektroniski un tas ir ar augstu jutību agrīnu kognitīvu traucējumu atklāšanai.
- Klimata izmaiņas sarkanais signāls veselības aprūpei – The Lancet ziņo, ka klimata izmaiņām būs liela ietekme uz veselību un šī ietekme būs vēl lielāka par Covid-19 pandēmijas ietekmi. Liela daļa sabiedrības jau tagad izjūt šo ietekmi. Karsuma viļņi, plūdi, ugunsgrēki rada pacientu pieplūdumu neatliekamās palīdzības nodaļās. Klimata izmaiņu rezultātā pagarinās sezona ar augstu piesārņojumu, kas ietekmē veselību.
- D vitamīns un zivju eļļa palīdz mazināt autoimmūnu saslimšanu risku – 5 gadus lietojot D vitamīnu autoimmūnu saslimšanu risks samazinās par 22 %, savukārt lietojot omega – 3 taukskābes 5 gadus risks samazinās par 18 %.
- Antibiotikas un zarnu vēzis – antibiotiku lietošana līdz 50 gadu vecumam, paaugstina zarnu vēža risku. Pieaug saslimstība ar zarnu vēzi. Lielos Apvienotajā Karalistē uz Zviedrijā veiktos pētījumos pierādīta šī saistība starp antibiotiku lietošanu un zarnu vēža attīstības risku.
- Alkohola efekts uz veselību – lielā pētījumā atklāts, ka nekāds alkohola daudzums nav drošs smadzenēm. Pat mērena alkohola lietošana negatīvi ietekmē smadzeņu struktūras un funkcijas. Viens dzēriens dubulto ātriju fibrilācijas risku nākamo četru stundu laikā.
- Sociālie mediju un pusaudžu psihiskā veselība – pētījumi pierāda, ka sociālie tīkli nelabvēlīgi ietekmē pusaudžu psihisko veselību. Pierādīts, ka katrai trešajai pusaudzei, kas lieto Instagram, sabojājas ķermeņa tēla uztvere.
Ar pilnu apkopojumu var iepazīties Medscape vietnē