PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jaunas terapijas iespējas hipertensijas pārvaldībā: jaunumi no ESC kongresa 2024

Doctus
Jaunas terapijas iespējas hipertensijas pārvaldībā: jaunumi no ESC kongresa 2024
Pixabay.com
Daļai lasītāju varētu būt jautājums, kāpēc vipār ir nepieciešami jauni medikamentihipertensijas pārvaldībā? To ir daudz un kombinācijas dažādas! Tomēr jāatzīmē, ka vispārējā hipertensijas izplatība pasaulē turpina pieaugt. Un liela daļa indivīdu nav diagnosticēti, un arī tad, kad ārstēti, nav sasnieguši optimālu slimības kontroli – tāpēc ir vieta uzlabojumiem.

Kongresa ietvaros nozares eksperti klausītājiem pastāstīja par iespējām hipertensijas pārvaldībā tuvākā un tālākā nākotnē. U. Kintscher, farmakologs no Šaritē universitates slimnīcas Berlīnē stāstīja par vakcīnām, kas mērķētas uz renīna–angiotensīna sistēmu. Vinš uzsver, ka vakcīnas ir iespējams izmantot ne tikai infekciju slimību pārvaldībai, bet arī hronisku slimību ārstēšanai, tikai uz citu mehānismu pamata. Vakcinācija ar iedarbību uz renīna–angiotensīna sistēmu var potenciāli ne tikai samazināt asinsspiedienu, bet arī novērst AKE2 mediētu orgānu bojājumu. Iemesli par labu vakcīnas izstrādei un izmantošanai nākotnē tiek minēti šādi: pacientu sliktā līdzestība medikamentu lietojumā un nevēlamo blakņu novēršana, kā arī ekonomiskā sloga mazināšana daudzo antihipertensīvo līdzekļu izmantošanai ikdienas praksē.

Prof. E.L. Schiffrin no Kanādas McGill universitātes Monreālā informēja par uz RNS balstītu asinsspiedienu samazinošu līdzekļu efektivitāti un jaunākajiem pētījumu datiem. Kā viens no medikamentiem, ko profesors piemin ir zilebesirāns, kam novērots no devas atkarīgs seruma angiotensīna līmeņa samazinājums, kas saglabājas 24 nedēļas pēc vienas subkutānas 200 mg vai lielākas zilebesirāna devas ievadīšanas. Ziņojuma autors uzsver, ka šiem medikamentiem ir ilgs iedarbības laiks, kas var uzlabot līdzestību terapijai un šobrīd paredz, ka zilebesirānu varētu ievadīt ik sešus mēnešus, lai panāktu labu antihipertensīvo kontroli.

Dr. D.Bhatt no ASV, Ņujorkas informēja par aldosterona sintāzes inhibīcijas terapiju ar baksdrostatu – tas ir augsti selektīvs aldosterona sintāzes inhibitors, kas 2.fāzes pētījums samazinājis sistolisko asinsspiedienu vismaz par 11 mmHg salīdzinājumā ar placebo pacientiem ar terapijas rezistentu hipertensiju (BrigHTN pētījums) ar 2 mg devu. Tāpat klausītāji tika iepazīstināti ar lorundrostata efektivitāti asinsspiediena samazināšanai 50 un 100 mg devās x 1 dienā, īpašu ieguvumu fiksējot pacientiem ar hipertensiju un aptaukošanos. Dr.Bhatt uzsver, ka aldosterons ir nozīmīgs spēlētājs slikti kontrolētas un rezistentas hipertensijas attīstībā, un aldosterona sintāzes inhibīcija ir cerīga pieeja šādu pacientu pārvaldībā. Vēl labākus efektus varētu nodrošināt šo medikamentu kombinācija ar SGLT2 inhibitoriem.

Lasījumu noslēdza Prof. M.Tadic no Ulmes universitātes Vācijā, pastāstot par duālo endotelīna receptoru antagonistu, kas jau ir saņēmis apstiprinājumu no FDA un šobrīd gaida apstiprinājumu no EMA aprocitentānu rezistentas hipertensijas ārstēšanai. Pētījumi uzrādījuši, ka medikaments samazina asinsspiedienu četru nedēļu laikā un uzrāda noturīgu efektu arī pēc 40 nedēļu lietošanas.

Avots: ESC Congress 2024 London & Online. Novel drug therapies in hypertension: new kids on the block