Izraēlas pieredze: vakcinācija strādā!
Izraēlā inficēšanās gadījumu skaits ievērojami samazinās. Veicot Izraēlas Veselības ministrijas datu retrospektīvu analīzi (2020. gada marts — 2021. gada februāris), secināts, ka saslimstība ar Covid–19 ievērojami samazinās, īpaši senioru grupā virs 60 gadiem, proti, par 56% mazāk inficēšanās gadījumu, par 42% mazāk hospitalizāciju un par 35% mazāk nāves gadījumu. [2]
Times of Israel bija publicējis interesantus valsts veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja Maccabi datus (viens no četriem valsts veselības apdrošinātājiem). Tie apkopoti nedēļu pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas, kad tiek uzskatīts, ka vakcinācija ir sasniegusi pilnībā aizsargājošu iedarbību.
No 523 tūkstošiem vakcinēto personu tikai 544 bija saslimušas ar Covid–19. No tiem 15 tika hospitalizēti un no šiem slimnīcā nokļuvušajiem tikai četriem bija smaga slimības gaita. Nāves gadījumu skaits – 0.
Veselības apdrošinātājs salīdzināja šos datus ar 628 tūkstošiem apdrošināto personu, kas šajā laikā nebija vakcinēti. No tiem 18 425 inficējās ar vīrusu. Apdrošinātāja aprēķini liecina, ka Pfizer BioNTech vakcīna 93% gadījumu ir efektīva.
Dati nav uztverami reprezentatīvi, jo netika analizētas vecuma grupas, dzimums, iepriekšējās saslimšanas. Taču tie parāda labu tendenci.[3]
Tiek gaidīti dati no Izraēlas lielākās veselības apdrošināšanas kompānijas, kas varētu sniegt plašāku ieskatu.
Tas, ko Izraēlā ārsti pašlaik novēro, — slimnīcās vecāka gadagājuma cilvēkus nomaina gados jaunāki pacienti, kuru gatavība vakcinēties ir zemāka. “Mēs redzam jauniešus, pieslēgtus pie ECMO — ko tādu vēl nebijām redzējuši,” stāsta Telavivas Ichilov slimnīcas Anestezioloģijas nodaļas vadītāja prof. Idit Matot.
Lai risinātu vakcinācijas jautājumu, valdība spriež par motivējošu bonusu sistēmu vai sodiem. [4]