PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskas slodzes ietekme uz nogurumu multiplās sklerozes pacientiem

Doctus
Fiziskas slodzes ietekme uz nogurumu multiplās sklerozes pacientiem
Pixabay.com
Lai noskaidrotu, kādi ir šā brīža pieejamie pierādījumi fizisko aktivitāšu ietekmei uz multiplās sklerozes pacientu labbūtību, tika veikta tīkla meta–analīze. Šajā pētījumā guva atbildes tam, vai un kāda fiziskā aktivitāte var mazināt nogurumu multiplās sklerozes pacientiem, atkarībā no slimības smaguma pakāpes.

Datu ievākšanai tika izmantotas tādas zinātniskās datu bāzeskā MEDLINE, EMBASE, SPORTDiscus, PEDro, Cochrane Library un Web of Science. Meklēšanas stratēģijā tika iekļauti tādi termini kā multiplā skleroze, klīniskie pētījumi, vingrošana vai fiziskā slodze un nogurums. Tālākai analīzei tika pieņemti nejaušināti kontrolēti pētījumi, kur analizēta dažādu vingrojumu efektivitāte saistībā ar kopētjo un fizisko nogurdināmību multiplās sklerozes pacientiem.

Novirzes un potenciāli neobjektīvie dati tika pārskatīti ar Cochrane Risk of Bias rīku (RoB 2.0). Lai novērtētu pierādījumu kvalitāti, izmantots Grading of Recommentations, Assessment, Development and Evaluation rīks.

Kopā izskatīti 58 pētījumi. Visievērojamākais efekts uz noguruma mazināšanu bija kombinētajiem vingrojumiem (-1,51; 95 % TI: -2,01–-1,01) un rezistences jeb spēka treniņiem (-1,51; 95 % TI -1,81–-0,49), salīdzinājumā ar kontroli.

Tīkla meta–analīzes autori secina, ka:

multiplās sklerozes pacientiem ir noderīga neiroloģiskā rehabilitācija ar kombinētiem vai spēka treniņiem, lai mazinātu nogurdināmību un uzlabotu pacienta labbūtību.

Avots: Torres-Costoso A, Martínez-Vizcaíno V, Reina-Gutiérrez S, Álvarez-Bueno C, Guzmán-Pavón MJ, Pozuelo-Carrascosa DP, Fernández-Rodríguez R, Sanchez-López M, Cavero-Redondo I. EFFECT OF EXERCISE ON FATIGUE IN MULTIPLE SCLEROSIS: A NETWORK META-ANALYSIS COMPARING DIFFERENT TYPES OF EXERCISE. Arch Phys Med Rehabil. 2021 Sep 9:S0003-9993(21)01417-9. doi: 10.1016/j.apmr.2021.08.008. Epub ahead of print. PMID: 34509464.