Fizioterapija un kognitīvi biheiviorālā terapija funkcionālu kustību traucējumu ārstēšanā
Šis paralēlo grupu, viencentra nejaušināts klīniskais pētījums Spānijā veikts, lai novērtētu multidisciplināras ārstēšanas (fizioterapija + KBT) efektivitāti pacientiem ar FKT. Pacientu iekļaušana pētījumā norisinājās no 2022.gada jūnija līdz 2023.gada aprīlim, kontroles vizītes ieplānojot 3. un 5.pētījuma mēnesī. Pacientiem bija jābūt vismaz 18 gadus veciem ar apstiprinātu FKT diagnozi un spējīgiem dot piekrišanu dalībai pētījumā. Kā izslēgšanas kritērijs bija jebkura nekontrolēta psihiatriska blakusslimība. Pacienti pēc nejaušības principa 1:1 tika iedalīti vai nu multidisciplinārās ārstēšanas grupā (fizioterapija + KBT) vai kontroles intervences grupā (psiholoģiska atbalsta pasākumi). Primārie pētījuma iznākumi: starpgrupu atšķirība dzīves kvalitātes novērtējumā (EQ VAS, SF–36 PCS un SF–36 psihiskās veselības komponentes kopsavilkums) trešajā un piektajā pētījuma mēnesī.
No 70 pacientiem ar FKT pētījumā tika iekļauti 40 (vidējais [SN] vecums FKT sākumā 38,4 [12,1] gadi; 80 % sievietes) un 38 to pabeidza. Multidisciplināra pieeja uzrādīja uzlabojumu SF–36 PCS novērtējumā ar vidējo starpgrupu atšķirību trešajā mēnesī par 4,23 punktiem un statistiski vērā ņemamu starpgrupu atšķirību piektajā mēnesī par 5,62 punktiem (95 % TI 2,3–8,9 punkti, p = 0,01). Netika novērotas nozīmīgas atšķirības citos dzīves kvalitātes novērtējuma rādītājos kā SF–36 psihiskās veselības komponentes kopsavilkums, EQ VAS un EQ indekss. Pētījuma trešajā mēnesī 42 % pacientu un piektajā mēnesī 47 % pacientu no multidisciplinārās grupas ziņoja par uzlabojumiem veselībā, izmantojot EQ–5D sistēmu; tikmēr no kontroles grupas par uzlabojumu ziņoja vien attiecīgi 26 % un 16 %.
Pētījuma rezultāti norāda, ka multidisciplināra pieeja (fizioterapija + KBT) efektīvi uzlabo FKT simptomu pārvadību un fiziskos aspektus, kas ietekmē pacienta dzīves kvalitāti. Jāturpina pētījumi, lai izvērtētu šīs pieejaas potenciālo izmaksu efektivitāti.
Avots: Macías-García D, Méndez-Del Barrio M, Canal-Rivero M, et al. Combined Physiotherapy and Cognitive Behavioral Therapy for Functional Movement Disorders: A Randomized Clinical Trial. JAMA Neurol. Published online August 05, 2024. doi:10.1001/jamaneurol.2024.2393