PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Epilepsija grūtniecības laikā: neiropsihiskais bērna novērtējums sešu gadu vecumā

Doctus
Epilepsija grūtniecības laikā: neiropsihiskais bērna novērtējums sešu gadu vecumā
Pixabay.com
Pretepilepsijas medikamentiem ir potenciāli teratogēns efekts, to lietošana grūtniecības laikā var ietekmēt augļa neiroloģisko attīstību. Folātu lietošana grūtniecības iznākumus uzlabo, bet augstas devas literatūrā ziņo kā riskantas. ASV pētnieku komanda salīdzinājusi neiropsihisko stāvokli bērniem, kuru mātēm ir epilepsija (Mep) un mātēm, kam epilepsija nav (Mves). Analīzē ņemta vērā pretepilepsijas medikamentu ekspozīcija līdz trešajam grūtniecības trimestrim.

Šis bija perspektīvs, daudzcentru ne-nejaušināts klīniskais pētījums, kurā no 2012.­­-2016.gadam iekļautas grūtnieces (Mep un Mves) pēc informētas piekrišanas anketas parakstīšanas. Bērni tika novērtēti sešu gadu vecumā (2019.-2022.gads). Galvenais izvērtēšanas rīks bija Verbālais indeksa rādītājs (Verbal Index score).

No 1123 grūtniecēm pētījumā iekļautas 456 sievietes (426 neatbilda kritērijiem un 241 izvēlējās nepiedalīties). Starp 298 bērniem, kas dzimuši Mep (vidējais [SN] vecums 6,4 [4,2] gadi; 53 % meitenes) un 89 bērniem, kas dzimuši Mves (vidējais [SN] vecums 6,4 [4,2] gadi, 46,1 % meitenes) netika atrastas nozīmīgas atšķirības pēc Verbālā indeksa rādītāja parametriem (parametra aplēses -.06; 95 % TI -3,2-1,9; p = 0,64). Pretepilepsijas līdzekļu izvērtēšana bija ierobežota, jo 232 no 298 mammām (78 %) lietoja vai nu lamotrigīnu vai levetiracetāmu monoterapijā vai kombinācijā. Folātu suplementācijai pirmās 12 grūtniecības nedēļas uzrādīja pozitīvu asociāciju ar bērna kognīciju un uzvedību; netika konstatēti riski augstākām folātu devām.

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka Mep un Mves bērnu verbālās spējas sešu gadu vecumā neatšķiras. No ekspozīcijas atkarīgi iznākumi attiecībā uz pretepilepsijas medikamentiem pasvītro nepieciešamību izvēlēties pietiekami augstas medikamentu devas, lai pasargātu māti un augli no lēkmēm, bet tajā pašā laikā pietiekami zemas, lai pasargātu augli. Folātu suplementācija agrīni grūtniecības sākumā ir ar pozitīvu ietekmi, arī augstākās devās. Papildu pētījumi jāveic, lai analizētu pretepilepsijas medikamentu ietekmi uz augli.

Avots: Meador KJ, Cohen MJ, Loring DW, et al. Neuropsychological Outcomes in 6-Year-Old Children of Women With Epilepsy: A Prospective Nonrandomized Clinical Trial. JAMA Neurol. Published online November 25, 2024. doi:10.1001/jamaneurol.2024.3982