Elektroniska ziņa vai SMS – vai tas ir risinājums, lai celtu gripas vakcinācijas aptveri?
Šajā pētījumā iekļāva 262 085 pacientus no 79 primārās aprūpes praksēm laikā no 2022.gada septembra līdz 2023.gada aprīlim. Pētījuma dalībniekus iedalīja trīs grupās: pirmā grupa (n = 87 257) saņēma standarta aprūpi, otrā grupa (n = 87 478) reizi mēnesī saņēma atgādinājumu par gripas vakcināciju pacientu portālā un trešā grupa (n = 87 350) reizi mēnesī saņēma atgādinājumu par gripas vakcināciju SMS veidā. Daļa no viņiem saņēma atgādinājumus arī pirms plānotās ģimenes ārsta vizītes. Daļa pacientu saņēma atgādinājumus, uz kuriem tika lūgts atbildēt par saviem vakcinācijas plāniem; ja atbilde bija pozitīva, pacients saņēma papildu atgādinājumu vēlāk, ja joprojām nebija vakcinējies.
Pētījuma dalībnieku vidējais vecums bija 45,1 [20,7] gadi, 90,6 % pieaugušie, 57,0 % sievietes. Diemžēl visā primārās aprūpes prakšu līmenī neviena no intervencēm neveicināja gripas vakcinācijas aptveri, katrā tika sasniegts vidēji 47 % vakcinēto īpatsvars. Netika novērota statistiski nozīmīga atšķirība starp SMS vai pacientu portāla ziņas efektivitāti, atgādinājumiem pirms vizītes un fiksētām vai atbildi vaicājošiem ziņojumiem.
Šie rezultāti norāda, ka pretestība vakcinācijai var būt daudz lielāks iemesls nepietiekamai vakcinācijas aptverei un ir nepieciešamas daudz intensīvākas intervences veselības aprūpes sistēmā, lai gripas vakcinācijas aptveri palielinātu.
Avots: Szilagyi PG, Duru OK, Casillas A, et al. Text vs Patient Portal Messaging to Improve Influenza Vaccination Coverage: A Health System–Wide Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. Published online March 18, 2024. doi:10.1001/jamainternmed.2024.0001