Eiropas vēža pacienti kongresā Rīgā vienojas par 10 soļiem nevienlīdzības mazināšanai vēža aprūpē
Atklātajā vēstulē vēža pacienti pieprasa ikvienā ES dalībvalstī izstrādāt skaidru rīcības plānu vēža uzveikšanai un paredzēt atbilstošu ilgtermiņa finansējumu tā īstenošanai, nodrošināt vēža nevienlīdzības reģistra pilnveidi, vienlīdzīgu piekļuvi diagnostikai, ārstēšanai, jaunākajām tehnoloģijām un inovatīviem medikamentiem. Tāpat kongresa dalībnieki aicina atvieglot vēža pacientiem pieeju pārrobežu veselības aprūpei, izveidot vēža ārstēšanas izcilības centru katrā ES dalībvalstī, nodrošināt onkoloģijas speciālistu koordinētu apmācību, sniegt īpašu atbalstu vēža pacientiem globālo krīžu situācijās, kā arī teikt “nē” korupcijai un slēptām interesēm.
Atklājot kongresu, Stella Kirjakidu (Stella Kyrikides), Eiropas Komisijas (EK) veselības un pārtikas drošuma komisāre video uzrunā uzsvēra, ka EK apstiprinātajā Eiropas Vēža uzveikšanas plānā pacientam ir ierādīta galvenā vieta, un vienlīdzīga un taisnīga piekļuve visaptverošai vēža aprūpei ir plāna galvenais mērķis.
“Tas nozīmē būtisku atšķirību novēršanu gan starp dalībvalstīm un pašu dalībvalstu iekšienē, gan starp sociālekonomiskajām grupām. Vēža nevienlīdzības reģistrs nodrošinās plaša spektra datus, atklājot valstu nevienlīdzību dzimuma, izglītības, ienākumu un audzēja lokācijas aspektu ziņā. Šogad tiks publicēta virkne nacionālo vēža profilu, kam līdz 2023. gadam sekos vispārējs ziņojums par vēža profilakses un aprūpes stāvokli Eiropas Savienībā. Šī informācija palīdzēs Centrālās un Austrumeiropas valstīm prioritizēt un pārvaldīt savus ieguldījumus,” sacīja Stella Kirjakidu.
“Rīgas kongress ir zīmīgu, pozitīvu pārmaiņu pieteicējs Eiropas vēža aprūpes politikā. Vadošās Eiropas vēža pacientu organizācijas pirmo reizi ir sniegušas tik vienotu, skaidru vēstījumu par to, kādu vēža aprūpi vēlas redzēt paši pacienti. Mūsu mērķis – lai vēža politika vairs netiktu zīmēta “no augšas”, bet dialoga ceļā taptu meklēti labākie risinājumi un sadzirdēta pacientu balss,” uzsvēra Olga Valciņa, onkoloģisko pacientu organizāciju apvienības Onkoalianse dibinātāja.
Ivars Ijabs, Eiropas Parlamenta deputāts, EP Īpašās komitejas vēža uzveikšanai priekšsēdētājs, uzsvēra: Panākumi vēža profilaksē un ārstēšanā ir saistīti ne tikai ar valstu iekšzemes kopproduktu uz vienu iedzīvotāju, kā to redzam jaunizveidotajā ES Vēža nevienlīdzības reģistrā, bet arī ar katras valsts prioritātēm, politisko gribu vēža problēmas apzināt un risināt. Eiropas Parlamenta uzdevums vienmēr ir bijis mudināt, iedvesmot ES dalībvalstis rast politisko gribu un rīkoties – to Parlaments jau dara un turpinās darīt vēl aktīvāk, arī kopā ar vēža pacientiem, lai Eiropas Komisijas izvirzītos ambiciozos mērķus vēža uzveikšanā līdz 2030. gadam izdotos sasniegt”.
Atklātā vēstule Rīgas kongress: 10 soļi nevienlīdzības mazināšanai vēža aprūpē, kas tiks iesniegta Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam un ES dalībvalstu veselības ministrijām, pieejama šeit Atklātā vēstule - Cancer Equality
Kongress “Par vienlīdzību vēža uzveikšanā” 18.-19. martā Rīgā pulcē vairāk nekā pussimts vēža pacientu organizāciju no 22 Eiropas valstīm, kā arī Eiropas institūciju un nacionālo valdību pārstāvjus, mediķus, akadēmiskos spēkus, ekspertus un citus interesentus.
Kongresu organizē Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" sadarbībā ar Eiropas Parlamenta Īpašo komiteju vēža uzveikšanai. Pasākuma līdzorganizatori ir Centrāleiropā un Austrumeiropā (CAE) ietekmīgas pacientu organizācijas no Igaunijas, Lietuvas, Rumānijas, Grieķijas.
Kongresā piedalās daudzas vadošās vēža pacientu organizācijas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Beļģijas, Bulgārijas, Kipras, Čehijas, Somijas, Francijas, Gruzijas, Ungārijas, Itālijas, Maltas, Nīderlandes, Maķedonijas, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Krievijas, Zviedrijas un Armēnijas.