PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzimumu atšķirības ZBLH pārvaldībā pacientiem ar hronisku koronāru sindromu: ziņojums no ESC kongresa 2024

Doctus
Dzimumu atšķirības ZBLH pārvaldībā pacientiem ar hronisku koronāru sindromu: ziņojums no ESC kongresa 2024
Pixabay.com
Efektīva zema blīvuma holesterīna (ZBLH) pārvaldība un mērķa rādītāju sasniegšana ir būtiska, lai izvairītos no atkārtota kardiovaskulāra notikuma pacientiem ar hronisku koronāru sindromu. Dzimums varētu ietekmēt ZBLH pārvaldības procesu. Šā iemesla dēļ apvienojusies pētnieku komanda no Eiropas, lai noskaidrotu, kādas ir atšķirības starp dzimumiem, ja vērtē ZBLH mērķa sasniegšanu un līdz ar to kardiovaskulāros notikumus dinamikā.

Pētījumā tika iekļauti 22 134 hroniska koronāra sindroma pacienti no CLARIFY reģistra ar zināmiem ZBLH rādītājiem pētījuma sākumā. ZBLH līmenis tika uzraudzīts ik gadu piecus gadus ilgā novērošanas periodā. Mērķa ZBLH bija noteikts 2,6 mmol/l, balstoties uz tā brīža rekomendācijām. Dzimumam specifiskās atšķirības attiecībā uz ZBLH tika pielāgotas pēc vecuma, ģeogrāfiskā reģiona un indikācijām statīnu terapijai (insults, miokarda infarkts, perifēro artēriju slimība). Primārais pētījuma iznākums bija MACE sastopamība, kas definēta kā kardiovaskulāra nāve vai miokarda infarkts piecu gadu pētījuma ietvaros.

No 22 134 pacientiem 21,6 % bija sievietes. Līdz iekļaušanai pētījumā (6,5 ± 6,3 gadi), sievietēm drīzāk kā vīriešiem bija ZBLH virs rekomendētā rādītāja (45,6 % pret 37,4 %; pielāgotā iespēju attiecība [aOR] 1,47, 95 % TI 1,38–1,58, p < 0,001) un visticamāk nebija ordinēti statīni (82,7 % pret 85,4 %, p < 0,001). Kaut arī sievietēm un vīriešiem bija līdzvērtīgs ZBLH mērījumu skaits novērošanas periodā, sievietēm ZBLH mērķi drīzāk netika sasniegti 1–5 gadus pēc iekļaušanas pētījumā (p < 0,001 katru gadu). 22,6 % sieviešu salīdzinājumā ar 17,5 % vīriešu nevienā brīdī pētījuma laikā mērķa ZBLH nesasniedza, kas attiecīgi ir saistīta ar paaugstinātu MACE risku (pielāgotā draudu attiecība [aHR] abiem dzimumiem kopā 1,57, 95 % TI 1,38–1,77, p < 0,001).

Šie rezultāti norāda uz nepieciešamību attīstīt dzimumam specifiskas lipīdu līmeņa pārvaldības intervences, lai novērstu atkārtotu kardiovaskulāro notikumu risku pacientiem ar hronisku koronāru sindromu.

Avots: Mesnier J et al., Sex differences in management of LDL-cholesterol in patients with chronic coronary syndrome. ESC Congress 2024 London & Online