PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dibina domnīcu “Veselības aprūpes sistēmu noturība”

Dibina domnīcu “Veselības aprūpes sistēmu noturība”
Freepik
Oktobrī nodibināta domnīca “Veselības aprūpes sistēmu noturība”. Tās mērķis ir uz cilvēku centrētas, aptverošas un integrētas veselības aprūpes sistēmas ilgtspējas un noturības nodrošināšana, kas vienlaikus paredz veselības aprūpes un farmācijas nozares noturības un reaģēšanas spēju stiprināšanu. Domnīcas dibinātāji ir deviņas personības no veselības aprūpes, aizsardzības un izglītības nozarēm.

Idejas rosinātāja ir sabiedriska darbiniece un stratēģiskās komunikācijas eksperte Sandra Zilberta. Dibinātāju vidū ir veselības aprūpes jomas NVO sektora un viedokļu līdere, rakstniece Kristīne Jučkoviča, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un cilvēktiesību eksperte Ilze Bērziņa, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule, Aizsardzības ministrijas nodrošinājuma un aizsardzības investīciju politikas departamenta vecākā eksperte Biruta Kleina, Latvijas Transatlantiskās organizācijas jaunatnes nodaļas projektu vadītājs Andrejs Petrovs, Latvijas Universitātes rektora padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Evija Ansonska, Latvijas Universitātes profesore Zane Dzirkale, Latvijas Zāļu ražotāju asociācijas izpilddirektore Raina Dūrēja-Dombrovska.  

Dibinātāji ir domubiedru grupa, kurā, apvienojoties augstas raudzes profesionāļiem, saskatītas iespējas piedāvāt risinājumus tām problēmām, kuras ir prognozējamas, taču politikas veidotāju dienaskārtībā līdz šim nav bijušas vai iekļautas novēloti. Pārstāvēto nozaru loks dibinātājiem ļauj veidot vienotu redzējumu, summējot dažādās pieredzes un zināšanu bagāžu.

“Biedrības uzdevums ir veicināt domapmaiņu starp ekspertiem un darītājiem, uzlabot sabiedrības izpratni par gatavību dažādām izaicinošām situācijām un civilo aizsardzību, tā stiprinot veselības aprūpes sistēmas noturību un reaģēšanas spējas kritiskās situācijās. Kopējā sabiedrības gatavība, valsts aizsardzība un nozares dažādu jomu noturība ir daļa no nacionālās drošības sistēmas. Dalība domnīcā ir mana iespēja iedziļināties dažādos veselības aprūpes sistēmas noturības aspektos, ne tikai neatliekamās palīdzības un katastrofu medicīnas jomā, bet arī citos būtiskos procesos – primārajā un farmaceitiskajā aprūpē, zāļu un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā krīzes situācijās. Tā ir mana iespēja stiprināt stipros – mediķus un veselības jomā strādājošos, jo tieši viņi ir mazu un lielu krīžu neredzamie cīnītāji,” uzsver Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.

Latvijas Universitātes rektora padomniece Evija Ansonska skaidro: “Ikvienas sistēmas noturības mugurkauls ir zinoši cilvēki un zināšanās balstīta, uzticama informācija, tāpēc izglītības nozares un akadēmiskās vides iesaiste Latvijas sabiedrības un veselības aprūpes sistēmu stiprināšanā ir izšķiroši svarīga. Ekspertu diskusijas par veselību kā drošību un valstiski nozīmīgu iniciatīvu īstenošana ir efektīvs zināšanu pārneses instruments un laba augsne ilgtspējīgām sociālām inovācijām.”

Ņemot vērā OECD rekomendācijas pēc COVID pandēmijas, regulārus zāļu apgādes izaicinājumus, ģeopolitisko nestabilitāti un tiešu drošības apdraudējumu Baltijas valstīm, kā arī kritisko medikamentu deficīta pieredzi Ukrainā, ir būtiski mācīties no piedzīvotā un attīstīt Latvijas sistēmu noturību potenciālās krīzes situācijās.