PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cukura patēriņš un tā ietekme uz veselību: lietussarga pārskats

Doctus
Cukura patēriņš un tā ietekme uz veselību: lietussarga pārskats
Pixabay.com
Pārmērīga cukura lietošana saistīta ar dažādiem riska faktoriem – aptaukošanos, diabētu, kardiovaskulāro slimību risku, hiperurikēmiju, ektopisku tauku akumulāciju, kariesu un dažu vēžu attīstību. Šā pārskata mērķis bija apkopot šobrīd pieejamos pierādījumus cukura kaitīgajai ietekmei uz veselības iznākumiem, izvērtējot potenciālo pētījumu ticamību un neobjektivitātes risku.

Lietussarga pārskata veidā tika apokopoti dati no meta–analīzēm, kas publicētas PubMed, Embase, Web of Science, Cochrane Database of Systemic Reviews. Tika identificētas 73 meta–analīzes un 83 veselības iznākumi no 8601 unikālas publikācijas. Nozīmīgi kaitīga cukura patēriņa ietekme tika konstatēta 18 pētījumos ar endokrīnu/metabolisku ietekmi, 10 pētījumos ar kardiovaskulāru ietekmi, septiņos pētījumos ar onkoloģisku ietekmi un 10 citos ar dažādu ietekmi (neiropsihiatrisku, dentālu, aknu, kaulu un alerģisku). Vidējas kvalitātes pierādījumi norāda, ka augstāks cukura patēriņš (salīdzinot ar zemu) saistīts ar augstāku ķermeņa masu (saldināti dzērieni, IV klases pierādījumi) un ektopisku tauku akumulāciju (pievienotie cukuri, IV klases pierādījumi). Zemas klases pierādījumi norāda, ka katra saldināta dzēriena deva/nedēļas patēriņš saistīts ar 4 % augstāku podagras risku (III klases pierādījumi) un 250ml/dienā saldināta dzēriena patēriņš par 17 % paaugstina koronārās sirds slimības risku un par 4 % paaugstina visu iemeslu mirstības risku (III klases pierādījumi). Tāpat arī zema līmeņa pierādījumi norāda, ka fruktozes patēriņš 25g/dienā vai vairāk saistīts ar 22 % augstāku aizkuņģa dziedzera vēža risku.

Pārskata autori aicina mazināt brīvo vai pievienoto cukuru patēriņu dienā zem 25 g (apmēram 6 tējkarotes dienā) un mazināt saldināto dzērienu parēriņu līdz 200–355 ml/nedēļā vai mazāk, lai novērstu cukura nelabvēlīgo ietekmi uz veselību.

Avots: Huang Y, Chen Z, Chen B, Li J, Yuan X, Li J et al. Dietary sugar consumption and health: umbrella review BMJ 2023; 381 :e071609 doi:10.1136/bmj-2022-071609